Tömeges elbocsátásokat, a kisebb cégek csődjét, s végül az ipari termelés teljes szétverését is eredményezheti a "bérkommandó" legújabb akciója, a versenyszférára is ráerőltetett bérkompenzáció - állítja a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) legfrissebb állásfoglalásában, amelyet kedden kapott meg.
Rogán Antal és négy fideszes párttársa, valamint egy KDNP-s képviselő terjesztette a parlament elé azt a törvényjavaslatot, amelynek alapján a kormány rendeletben állapíthatná meg a bruttó 300 ezer forint alatti munkabérek emelési mértékét, hogy azok nettó értéke ne csökkenjen 2012-2013-ban.
A közlemény szerint: "a tervezett intézkedés nem más, mint a kormány rossz szja-módosításának sunyi korrigálása, s aki nem engedelmeskedik, feketelistára kerülhet". A vegyipari szakszervezet jelzi, hogy az újabb előkészítetlen tervezet miatt egyre többen jelzik részvételüket a hónap végére összehívott országos tiltakozó nagygyűlésre. A közleményben idézik Székely Tamást, a vegyipari szakszervezet elnökét, aki szerint "csődbe megy, vagy formailag elküldi és feketemunkásként, netán színlelt alvállalkozói szerződéssel "visszafoglalkoztatja" dolgozóinak többségét. Nagyjából ezekből a lehetőségekből választhatnak azok a versenyszférában működő cégek, amelyek nem tudják béremeléssel kompenzálni a kormány elhibázott szja-változtatásának a hatását, de nem akarnak a hatalom feketelistájára sem kerülni".
Az elnök felháborítónak tartja, hogy a közbeszerzési eljárásokból, valamint az állami támogatásokból való kizárással fenyegeti a hatalom azokat a magáncégeket, amelyek nem garantálják az adóváltozás veszteseinek, - a 300 ezer forint alatti keresetűeknek - a bérkiegészítését. A közlemény szerint a szakszervezeti vezető aggályosnak tartja azt is, hogy egy másik előterjesztésből kiderült, a jövőben nem büntetheti az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelet (OMMF) a szakszervezet ellenes jogsértéseket. Székely Tamás szerint "ez azt jelenti, hogy a kormány a bérkompenzálás végrehajtásának ellentételezéseként törvényesíti a munkaadók kontroll nélküli egyeduralmát a dolgozók felett". A VDSZ az indítvány elvetését és azonnali egyeztetést követel a témában.
Nem aratott osztatlan sikert a bérkompenzációra vonatkozó törvényjavaslat a munkaadók körében, amit az is jelez, hogy a munkaadók szerint a tervezett változtatás a foglalkoztatás biztonságát veszélyezteti. A vélemények ugyanakkor nem egyöntetűek a szóban forgó kérdésben: egyes szakszervezetek üdvözlik, mások azonban csak tüneti kezelésnek tartják azt a törvényjavaslatot, amelynek alapján a kormány rendeletben állapíthatná meg a bruttó 300 ezer forint alatti munkabérek emelési mértékét, hogy azok nettó értéke ne csökkenjen 2012-2013-ban.
A javaslatot Rogán Antal és négy fideszes párttársa, valamint egy KDNP-s képviselő terjesztette a parlament elé, és a gazdasági bizottság támogatta általános vitára kerülését. Rogán Antal az ülésen a munkaadók felmérésére hivatkozva azt mondta, hogy 40-45 milliárd forintba kerülhet a kötelező bérkompenzáció, ugyanakkor a nyereségadó és az adminisztráció csökkentésével ennél több pénz marad a vállalkozásoknál.