A KSH nemrég közzétett adatai szerint 2009 második felében tízezer üzlet tűnt el a kereskedelemből - írja szerdai számában a Napi Gazdaság a statisztikai hivatal másfél éves csúszással publikált adataira hivatkozva.
Fél év alatt, 2009 második felére tízezer bolt tűnt el a kiskereskedelmi egységek közül - írja a Központi Statisztika Hivatal (KSH) adataira hivatkozva a Napi Gazdaság szerdai száma. A számok szerint 2009. június 3-án még 145,5 ezer élelmiszer- és iparcikküzlet működött az országban, az év végére azonban ez a szám 134,8 ezerre apadt. A lap szerint a rendszerváltás óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelmi egységek számában. A 2009-es adatok közlésére a magyarázat az, hogy a statisztikákat rendszerint másfél éves csúszással közli a KSH - emlékeztet a lap.
Ennyi üzlet eltűnése nem ritka, mivel azonban számtalan új nyílik, a lemorzsolódás korábban lassú volt - áll a lapban, amely felidézi, hogy 2009 második fele katasztrofális volt a fogyasztás szempontjából, a háztartások költségein ekkor kezdett érződni a válság hatása. A Napi Gazdaság ugyanakkor arra is utal, hogy mivel 2010 kiskereskedelmi szempontból még a korábbinál is rosszabb év volt, az ezután következő féléves adatok még komolyabb boltbezárási hullámot mutathatnak majd.