Januárban még csak összesen 64 millió forintnyi végkielégítés-adót fizettek be a valaha elbocsátott, felmondott, szabadságot megváltó közszolgálati alkalmazottak, de március végéig már ennek több mint a tízszerese folyt be a költségvetésbe. Csaknem 600 szervezet jelentette be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), hogy 98 százalékos különadó alá eső végkielégítést fizetett ki, a NAV adatai alapján összesen 667 millió forintot. Bár a kormány nagyjából 1 milliárd forintot vár az adóból, nem kizárt, hogy ennek közel százszorosával is gyarapodhat az államkassza. Számoltunk.
A adóhivatalhoz beérkezett 1053K bevallások alapján eddig 229 magánszemély 667 millió különadót fizetett be április közepéig. Ezt a két számot elosztva egymással egyszerűen kiszámolható, hogy egy főre átlagosan 3 millió forint különadó-befizetés jutott. Amennyiben 229 fő 667 millió forintot fizetett be, akkor 1 milliárdhoz - maradva a fejenként átlagosan 3 millió forintos befizetésnél - összesen 344 főnek kell adót befizetnie - mutat rá Angyal József okeveles adószakértő. Ha elfogadjuk, hogy az elmúlt 6 évben 1 milliárd forint "pofátlan végkielégítést" fizettek ki, akkor a fenti számítás alapján ez összesen 344 főt, évente körülbelül 60 dolgozót érintett.
Végkielégítés különadója - új kalkulátor |
Számolja ki az Adózóna kalkulátorával, mennyi adót kell fizetnie végkielégítése után visszamenőlegesen? |
Ahhoz, hogy pontosabb adatot kapjunk, nem szabad figyelmen kívül hagynunk az 53K jelű adatszolgáltatásokat, figyelmeztet Angyal József. Ebben ugyanis a munkáltatóknak március 31-ig a különadó alapjáról és összegéről is nyilatkozniuk kellett. Április közepéig az adóhatóság tájékoztatása szerint összesen 541 munkáltató szolgáltatott adatot. Bár a MÁV, a BKV, a KSH és a minisztárium is egy-egy munkáltatónak számít, ha konzervatívan becslést végzünk és évente csak átlagosan 10 dolgozóval számolnunk munkáltatónként, akkor hat év alatt (6X10X541) összesen 32 210 munkavállalónak kell befizetnie a különadót. Amennyiben abból indulunk ki, hogy fejenként eddig a 229 munkavállaló átlagosan 3 millió forint különadót fizetett be, akkor 32210 fő 96630 milliót, vagyis 100 milliárdot fog várhatóan befizetni. De ha maradunk a fejenként átlagosan 2 millió forintos befizetésnél, akkor is 64 milliárd forint adóbevétel folyhat be a költségvetésbe.
Végkielégítések különadója: kinek, mennyit? |
A különadót a törvény értelmében a 3,5 millió forintot meghaladó végkielégítések, szabadságmegváltások után kell megfizetniük a munkavállalóknak 2005-ig visszamenőleg. Képviselők, polgármesterek esetében az összeghatár 2 millió forint. Az adó mértéke 98 százalék, amelybe azonban bele kell számítani a már megfizetett adókat és járulékokat - figyelmeztet a NAV. A törvény értelmében a többi között költségvetési, állami, önkormányzati szerveknek kellett jelenteniük, hogy fizetett-e ki 98 százalékos különadó alá eső végkielégítést az utóbbi 5 évben. |
Az eltérés tehát akár százszoros is lehet a kormány által saccolt 1 milliárd forint és a fenti számok alapján becsült összeg között. De azt is mondhatnánk, hogy az 1 milliárd forintnyi "pofátlan végkielégítés" mellett a költségvetés akár 95 milliárd "pofátlan bevételhez" is juthat a kormány.
A kalkuláció természetesen csak durva becslés, a NAV arról tájékoztatta a hvg.hu-t, az 53K bizonylat feldolgozása folyamatban van, így az érintett magánszemélyek számáról egyelőre nem áll módjában pontos információval szolgálni. Végleges tájékoztatást a NAV május 20-a után tud adni, vagyis azt követően, hogy az adót a személyi jövedelemadó-bevallással egy időben befizették a kötelezettek.