2011. január. 24. 13:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 24. 13:53 Vállalkozás

A szakemberhiány évi 30 milliárdjába kerül a német középvállalatoknak

Szakemberhiány miatt évi 30 milliárd eurós bevételtől esnek el a német középvállalkozások - derül ki az Ernst & Young könyvvizsgáló és tanácsadó cég hétfőn közzétett vizsgálatából.

A középvállalatok csaknem háromnegyede (73 százaléka) - saját bevallása szerint - meglehetősen, vagy nagyon nehezen talál megfelelően képzett munkaerőt. Németországon belül a legrosszabb a helyzet Észak-Rajna-Vesztfáliában és Bajorországban. 

Ugyanakkor a jelenlegi üzleti helyzetet a cégvezetők 92 százaléka "inkább jónak", vagy "jónak" minősíti - hasonlót még a válságot megelőző 2007-es konjunktúraévben sem tapasztaltak a középvállalkozások körében. A cégek több mint fele üzleti helyzete további javulását várja, és ez is érezhetően jobb arány, mint egy évvel ezelőtt. 

Mindez pozitív hatással jár a munkaerőpiacra: a középvállalatok negyedénél több szándékozik új dolgozókat felvenni, miközben a cégek kétharmada a vezető alkalmazottak toborzásánál növekvő nehézségekkel számol. Leépítést ugyanakkor csak minden 17-dik cég tervez. A legnagyobb gondot a cégvezetők számára a növekvő nyersanyagárak (66 százalék), az emelkedő energiaárak (64 százalék), a nagy államadósság (55 százalék), valamint a konjunktúra alakulása (52 százalék) jelenti.

A középvállalkozási barométer összeállításához az Ernst & Young 3 ezer, 30-200 főt foglalkoztató német céget kérdezett meg, 80 százalékban nyugat-németországi vállalkozásokat. A reprezentatív mintavétellel vizsgált cégek felének éves bevétele 30-100 millió euró között van, ágazati bontásban 45 százalékuk a szolgáltatási, 13 százalékuk az ipari szektorban működik.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.