2010. december. 31. 14:17 Salgó Andrea Utolsó frissítés: 2010. december. 31. 14:04 Vállalkozás

Öt fontos adóváltozás: amire figyelni kell az év elején

Január elsejétől kevesebb adójóváírás jár, új gyerekkedvezményt vezetnek be, kevesebbet kell adózni a hidegétkezési utalvány és a bónusz után is. Ez utóbbi csak január 15-től érvényes. Január 31-ig minden magánnyugdíjpénztár-tagnak nyilatkoznia kell, ha nem szeretne visszalépni az állami rendszerbe. Összefoglaltuk, mire figyeljen 2011 első hónapjában.

Január elsejétől  kevesebben igényelhetnek adójóváírást, ráadásul csökken az adójóváírás havi összege 15100 forintról 12100 forintra, kisebb lesz az a jövedelemhatár, ameddig teljes összegben jár az adójóváírás. Míg 2010-ben a jogosultsági határ 2510 ezer forint jövedelem volt, addig 2011-ben már csak 2165 ezer forint, vagyis havi 180 ezer forint lesz – figyelmeztet Angyal József, az Adózóna okleveles adószakértője.

Jövőre a házas- illetve élettársak igényelhetnek családi adóalap-kedvezményt, mely az adójóváíráshoz hasonlóan nem jár automatikusan. Külön kell nyilatkozniuk, ha azt kérik, a családi kedvezmény összegét számítsák be az adóelőlegüknél. Lehetőségük van arra, hogy a családi kedvezményt megosszák egymás között, ilyenkor együttes nyilatkozatot kell tenniük. Nyilatkozattételnél szem előtt kell tartani azt is, hogy a családi kedvezmény nem a jövedelemre vonatkozik, hanem a „szuperbruttósított” adóalapra (a jövedelem 1,27-szeresére). A családi kedvezményt érdemes úgy megosztani, hogy maradjon adóalap az adójóváírás igénybevételére is, mivel az adójóváírás már az adóelőleg összegét csökkenti.

Egy és két eltartott esetében 10 ezerrel kevesebb, három esetén pedig 33 ezer forinttal kevesebb adót kell majd fizetni gyermekenként (összesen tehát 99 ezer forinttal csökkenthetjük adónkat). Ez, mint írja a Hírszerző, azt jelenti, hogy három gyermekkel havi 487 ezer forintos bruttó keresetig egyáltalán nem kell jövő évtől adót fizetni. Az efölötti jövedelem fokozatosan egyre nagyobb adóterhet visel, azonban mértéke olyan lassan emelkedik, hogy csak 2 millió 300 ezer forintos bruttó jövedelem felett kell 16 százalékos kulcs után adózni, ha három gyermeke van valakinek (egy ilyen jövedelmű szülő több mint 500 ezer forinttal kevesebb adót kell fizessen jövőre mint idén).

Január elsejétől adózni kell az internet-utalvány után is, viszont kevesebb adót kell fizetni a hidegétkezési utalvány után. Ez utóbbiból akár műszaki cikk is vásárolható, ugyanis az utalvány megszokott felhasználási területei, mint az étkezdék, ételkiszállítók, büfék, pékségek – mellett megújult étkezési csekkel fizethetünk majd a hipermarketekben, szupermarketekben. Utólag pedig nem ellenőrizhető mire váltottuk be  a csekket. Huszonöt helyett 16 százalékkal adózik majd az üdülési csekk, az étkezési utalvány és az utazási bérlet. A másik legnépszerűbb elem az internetjuttatás, melynek adómentessége megszűnik. Idén jó néhány munkáltató csak a dolgozóiét számolta el, mások elfogadták a házastársak előfizetését, de volt, aki az egy háztartásban élő családtagokat sem zárta ki. A 2011-es szja-törvény már egyértelműen fogalmaz: a munkavállaló és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozója nevére szóló internet téríthető meg.

A bónuszok (a munkaadók által adott jutalmak) nagy része 2010-ben még a felső sávban adózik, ahol 32 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni, ami a szuperbruttó miatt 40,6 százalékos elvonást jelent. Az életbe lépő 16 százalékos jövedelemadó-kulcs életbe lépésével a szuperbruttó miatt 20,3 százalékos elvonást takar, így az adó felét lehet majd megspórolni jövőre. De amennyiben decemberben úgy döntöttünk, hogy bónuszunkat, illetve a 13. havi fizetésünket januárban utaltatjuk, ügyeljünk arra, hogy az összeg lehetőleg ne érkezzen meg a számlánkra január 15-ig. Ez esetben ugyanis a 2010-es szabályok szerinti adózik, százezer forint után akár 20 ezer forinttal fizethet több adót.

Fontos dátum január 31-e is: a magánnyugdíjpénztári tagnak - a kihirdetett törvény értelmében – ugyanis eddig kell nyilatkoznia arról, ha nem szeretné megszüntetni a tagságát. Személyi igazolványával együtt jelentkeznie kell bármely nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál (NYUFIG), vagy az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnál ( ONYF). Aki nem nyilatkozik, annak a tagsági jogviszonya 2011. március 1-én automatikusan megszűnik - mutat rá Molnár László, Középmagyarországi Regionális Nyugdíjbiztosító igazgatója.

A 2011-es adóváltozások része még az egyszerűbb adóbevallás: ha egy munkahelyünk volt az év során, elég lesz adónyilatkozatot tennünk. Január elsejétől megszűnik a vállalkozók NYENYI (nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartó lap) néven futó adatszolgáltatási kötelezettsége. Ennek köszönhetően nem kell külön tájékoztatni az APEH-et és az ONYF-et az egyéni nyugdíjnyilvántartásokhoz. Ez utóbbi  módosítással Angyal József szerint felcsillant a remény, hogy valóban söralátét méretű lehet a bevallás 2012 tavaszán, de nem csak egy szűk körnek, hanem szinte mindenkinek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?