2010. december. 13. 12:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 13. 13:40 Vállalkozás

Mitől lehet vonzó befektetés egy kkv?

A leggyorsabban növekvő vállalkozások közül - a 2007 és 2009 közötti árbevétele alapján - tizennyolcat díjaztak a teljesítményéért. A Pegazus-díjjal elismert cégek közül négyben lát befektetési potenciált a díjalapító. Szempontok, amelyek alapján dönthet a befektető.

A többségében magyar tulajdonú, árbevételüket az elmúlt két évben leggyorsabban növelő vállalkozások két kategóriában nyerhettek Pegazus-díjat. A „Feltörekvő" kategóriában 2009-ben az 500 millió és 2,5 milliárd forint közötti, míg a „Piacvezető" kategóriában a 2,5 milliárd forint feletti árbevételt elérő cégek szerepeltek. A három régióban díjazott 18 vállalat 2007 és 2009 között éves szinten átlagosan kétszeres árbevétel-növekedést könyvelhetett el. Közülük négyen már felkeltették a díjalapító Enterprise Investors magán- és kockázatitőkealap-kezelő társaság érdeklődését - mesélte a hvg.hu-nak Tüske Tamás országigazgató.

Bár e befektetésre - minden jel szerint - alkalmas vállalatok kilétéről közelebbit nem árult el az igazgató, annyit elmondott, hogy a döntéshez az Enterprise Investors-nak elsőként meg kell bizonyosodnia arról, hogy a kiszemelt vállalatok képesek-e tovább növekedni és a befektetett tőke mennyi idő alatt térülne meg. Az ideális befektetés az, amikor egy cégbe invesztált tőke öt év alatt megháromszorozódik - mondta. A részletekről, hangsúlyozta Tüske Tamás, korai lenne még nyilatkozni, az egyeztetési folyamatok még legalább fél évig elhúzódhatnak.

A "Feltörekvő" kategóriában nyertesek közül a közép-magyarországi régió legjobbjának az Escalion Hungary Kft.-t találta a zsűri; a cég innovatív, online fizetési szolgáltatásokat nyújt - éves szinten átlagosan több mint tizenhatszoros árbevétel-növekedést ért el a 2007 és 2009 közötti időszakban. A növekedés - Rimóczi Oszkár, a cég ügyvezető igazgatója szerint - többek között az egy évvel ezelőtti profilváltásnak köszönhető. Ma, mint hangsúlyozta, a szolgáltatást az teszi egyedivé, hogy a vásárlók - az Escalion rendszerével - képesek termékeit a világ bármely részéről nemcsak online megrendelni, de ki is fizetni. A cég által kínált speciális online fizetési megoldás ugyanis össze van kötve valamennyi nemzetközi bankhálózattal.

A nyugat-magyarországi régióban, szintén "Feltörekvő" kategóriában a Friss és Ropogós Sütőipari Kft. lett a győztes. A cég különféle sütőipari termékek gyártásával foglalkozik, s a 2007-2009 közötti időszakban átlagosan több mint hat és félszeres árbevétel növekedést produkált évente. A cég átlagon felüli eredményeit Ravasz Tibor ügyvezető igazgató elsősorban annak tulajdonítja, hogy a három évvel ezelőtt még családi vállalkozásként működő pékség a cég valamennyi kapacitását a termékfejlesztésre fordította, aminek köszönhetően a kft. árbevétele jelentősen megnövekedett. A SPAR áruházak sajátmárkás termékcsoportjának kiszolgálása mellett a cég jövőbeni tervei között szerepel, hogy egy magyar tulajdonban lévő áruházlánc beszállítóivá váljanak.

A Pegazus 2010 Díj nyertesei

"Feltörekvő" kategóra

A nyugat-magyarországi régióban a Friss és Ropogós Sütőipari Kft.-t, a közép-magyarországi régió legjobbjának az Escalion Hungary Kft.-t találta a zsűri. A kategória kelet-magyarországi bajnoka pedig a Kal-System Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. lett, amely gabonadaráló, takarmánykeverő, granuláló rendszerek, valamint gabonatároló és -szállító rendszerek tervezésével és kivitelezésével foglalkozik. A cég 2007-2009 között éves szinten átlagosan megduplázta árbevételét.


"Piacvezető" kategória

A nyugat-magyarországi régió első helyezettje az STS Group Mérnöki Iroda Zrt. lett, amely 2007 és 2009 között 68 százalékos átlagos árbevétel-növekedést ért el évente. A közép-magyarországi régióból a Prolan Irányítástechnikai Zrt.-t találták a kategória legjobbjának. A társaság átlagos éves árbevétel-növekedése 2007-2009 között 71 százalékos volt. A kategória kelet-magyarországi régiójának első helyezettje a PR-Telecom Távközlési, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. lett. A cég 15 százalékos átlagos árbevétel-növekedést ért el évente a vizsgált időszakban.

A KSH 2009-re vonatkozó adatai szerint a Magyarországon működő kis- és középvállalkozások összárbevételének 61,1 százalékát, míg a bruttó hozzáadott érték  51,6 százalékát adta a kkv-szektor. Tüske Tamás szerint a díjkiosztó egyik hozadéka, hogy megmutatja, a gazdasági válság hatásai ellenére van a magyar gazdaságban tartalék és potenciál. A díjazott vállalkozások teljesítménye szerinte annak fényében dicséretes igazán, hogy a múlt évben közel 80 ezer kis- és középvállalkozás volt kénytelen véglegesen felszámolni a cégét.

Magyarországon az ezer lakosra jutó kis- és középvállalkozások száma 55, ami az Európai Unióra jellemző 40-es átlagnál jóval magasabb, amint az az adat is, hogy a hazánkban működő összes vállalkozás 99,8 százaléka kis- és középvállalkozás. Fontos tény továbbá, hogy Magyarországon az összes foglalkoztatott 71 százaléka kis- és középvállalkozások alkalmazásában áll - tette hozzá Keleti József, a Dun & Bradstreet ügyvezető igazgatója.

A Pegazus 2010 Díj alapítói és adományozói

A díjat az Enterprise Investors magán- és kockázatitőkealap-kezelő vállalat, és a Dun & Bradstreet nemzetközi cégminősítő alapította, adományozóként csatlakozott az Ernst & Young vezető könyvvizsgáló, adó-, tranzakciós és üzleti tanácsadási szolgáltató, valamint a White & Case nemzetközi ügyvédi iroda.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.