Ha nem is látványosan, de nőtt a cégek beruházási kedve
Bár a KSH legutóbbi adatai alapján jelentősen csökkentek a beruházások a III. negyedévben: az előző év azonos időszakához képest: 4,9-ről 1,9 százalékra mérséklődtek. De az előző negyedévhez képest viszont 0,4 százalékkal nőtt a cégek beruházási hajlandósága. Ez - a szakértők szerint - az elmúlt két év csökkenő tendenciáját tekintve jelentős pozitív fejlemény. Minek lehet szerepe a további javulásban?
A mikro-, kis- és középvállalati szektor beruházási hajlandósága 2008-ban érte el mélypontját, hiszen akkor a vállalkozások csupán 60 százaléka tervezett valamilyen beruházást. A válság elmúlt két évében sok cég a kiadások csökkentésének módját a fejlesztések elhalasztásában látta. Különösen igaz ez az ipari, építőipari cégeknél, illetve a szolgáltató szektorban, ahol a cégek közel fele döntött úgy, hogy ez a legkevésbé fájdalmas intézkedés a recesszió átvészelésére.
A 700 kkv vezető körében végzett kutatásunk eredménye azt mutatja, hogy az elmaradt beruházások most realizálódhatnak, hiszen több területen is - elsősorban a gépeket, berendezéseket, illetve a gépjárműpark korszerűsítik, bővítik , a beruházási hajlandóság tehát jelentősen nő. Ez pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy a III. negyedévben tapasztalt kedvező tendencia folytatódhasson – mondta el a szakember.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.