2010. november. 25. 08:11 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 25. 12:52 Vállalkozás

Már csak 6 napja maradt a regisztrációra a vegyi üzemeknek

A vegyi anyagokra vonatkozó hazai és uniós szabályozás értelmében a vegyi anyagokat gyártó, vagy az EU-n kívülről importáló vállalkozásoknak adminisztrációs feladataik vannak december 1-jéig, ezek elmulasztását szankcionálja a jogszabály - hívja fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Országos Kémiai Biztonsági Intézete és az Országos Tisztiorvosi Hivatal.

A hatóság közleményében hangsúlyozza, a rendelkezések célja az emberi egészség és a környezet hosszú távú védelmének javítása, az ártalmas vegyi anyagok fokozott, szigorú szabályozása útján.

Az úgynevezett REACH rendelet értelmében 2010. december 1-jéig regisztrációs dossziét kell összeállítaniuk és a Helsinkiben működő Európai Vegyianyag-ügynökségnek benyújtaniuk azoknak a vállalkozásoknak, amelyek legalább egy tonna CMR anyagot, legalább 100 tonna vízi környezetre veszélyes anyagot, továbbá legalább 1000 tonna mennyiségben pedig bármilyen vegyi anyagot gyártanak, importálnak évente.

A többi gyártónak és importálónak a következő években szintén be kell majd nyújtaniuk a regisztrációs dossziét. Az új anyagot gyártó cégeknek azonnali regisztrációs kötelezettségük van. A regisztrációs dossziét minden gyártónak és importálónak, anyagonként kell összeállítania.

Szintén december 1-jéig kell a vegyi anyagot gyártó és importáló vállalkozásoknak - ezúttal a gyártott, importált mennyiségtől függetlenül - az anyagaikat az úgynevezett CLP rendelet szerint újraosztályozni, illetve ennek megfelelően újracímkézni és csomagolni. Az új osztályozást a 2010. december 1-jén már forgalomba hozott anyagok esetén legkésőbb 2011. január 3-ig be kell jelenteni az Európai Vegyianyag-ügynökségnek.

Magyarországon becslések szerint körülbelül 700-800 cég érintett a területen, ezek zöme kis- vagy mikrovállalkozás. Mostanáig azonban csak 161 regisztrációs dossziét nyújtottak be Magyarországról. A határidő közeledtével egyre több bejelentés érkezik, ami a rendszer leterheltségét és így további nehézségeket eredményezhet az utolsó pillanatig váróknak, miközben valamennyi kötelezettség teljesítése időigényes, és sok esetben bonyolult.

A kötelezettségek elmulasztása 20 millió forintig terjedő kémiai terhelési bírság kiszabását vagy adott esetben a tevékenység felfüggesztését is maga után vonhatja, ami a cégek piacról való kiszorulását is eredményezheti - figyelmeztet az ÁNTSZ a közleményben.