A Tesco jár a legrosszabbul a hipermarketadóval
A Tescót több mint tízmilliárd forintra, a Spart és az Aldit közel hatmilliárdra, az Auchant, a Lidlt és a Penny Marketet pedig három-, kettő-, illetve egymilliárd forintra adóztatná meg a kormány - derül ki a Napi Gazdaság által végzett számításból.
Mindössze hat lánc fizeti majd be azt a harminc milliárdot, amit hipermarketadóként szedne be a kormány a kereskedelmi láncoktól - írja a Napi Gazdaság. Ezt egy progresszív rendszer alapján osztaná szét a szereplők között, az adóalap a tavalyi árbevétel. Százmilliárd forint felett már ennek két százalékát kell majd befizetni a költségvetésbe - a tavalyi beszámolókat áttanulmányozva az derült ki, hogy összesen hat társaság mutatott ki ekkora árbevételt.
A Tesco már aggódik |
A számításokból kiderül, hogy a hat áruházlánc közül a Tesco-Global Áruházak Zrt. fizetné a 30 milliárdos sarc majd egyharmadát. Nem csoda, hogy a társaság már néhány nappal ezelőtti közleményében is aggodalmának adott hangot a tervezett hipermarketadó bevezetése miatt, ami szerintük valójában a munkahelyteremtést és a beruházásokat adóztatná meg. Az áruházlánc szerint a hipermarketadó és a hozzá hasonló adónemek bevezetése - ennyire rövid határidővel és mindenféle egyeztetés nélkül - komolyan fenyegeti a jó célok elérését. |
Nem tartozik ebbe a körbe a magát a legnagyobb üzletláncnak tartó CBA. A hálózat ugyanis nem egyetlen vállalat által irányított üzletek sokaságából áll - mint például a Spar -, hanem több önálló vállalkozásból. Vagyis maga a CBA Kft. mindössze a Tesco Zrt. árbevételének huszadát birtokolja, holott a boltok forgalma alapján nagyjából ugyanakkora árbevételtömegről van szó. Hasonló felépítésű a Reál hálózata is. A jelentősebb adófizetésre kötelezettek közül a Lidl, a Penny és a Tesco járult hozzá valamilyen mértékben a társaságiadó-befizetéshez.