2010. október. 07. 09:11 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 07. 09:17 Vállalkozás

Majd 90 milliárd forintos Richter-akvizíció - Örül a piac?

A Richter Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde hivatalos honlapján tájékoztatta befektetőit a tranzakcióról.

A Richter Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde hivatalos honlapján tájékoztatta befektetőit a tranzakcióról. A közlemény értelmében a magyar társaság 100 százalékos részesedést szerzett a PregLem Holding SA - egy ez idáig magánkézben lévő, svájci székhelyű, nőgyógyászati rendellenességek, illetve meddőség kezelésére szakosodott - gyógyszeripari vállalatban. A PregLem korábbi tulajdonosai az alapítók, a Sofinnova Partners (Seed and Lead Investor), az MVM International Life Sciences Partners, a NeoMed Innovation, a Sofinnova Ventures, a Sutrepa, valamint a PregLem vezető tisztségviselői és alkalmazottai voltak.

A vételár

A Richter átvételkor 150 millió svájci frankot (nagyjából 30 milliárd forintot) fizetett a korábbi tulajdonosoknak a PregLemért. Emellett a megállapodás értelmében az eladók összesen további legfeljebb 295 frank mérföldkő bevételre jogosultak, amennyiben az összes előírt mérföldkő feltétel teljesül (azaz ezek a gyógyszerfejlesztés sikeréhez kötött kifizetések). Így az akvizíció a PregLem értékét maximum 445 frankban (337 millió euróban, illetve 89,8 milliárd forintban) állapítja meg.

A fenti kifizetések mellett a Richter Richter kötelezettséget vállal arra, hogy a következő három év során 100 millió frank értékű tőkeemelést valósít meg a PregLem termékek forgalomba kerülésének támogatására, a fontosabb európai piacokon való értékesítési hálózat kialakítására, valamint a fejlesztés korai szakaszában található PregLem termékek klinikai fejlesztésének elősegítésére.

Marad a menedzsment

A Richter döntése értelmében a PregLem irányítását a jövőben is a jelenlegi ügyvezetése látja majd el, a svájci cég pedig a Richter Csoport megnövekedett jelentőségű nőgyógyászati üzletágának egyik kutatási és fejlesztési központjává válik, ahol elsősorban a korai klinikai fázisban lévő készítmények fejlesztésére összpontosítanak majd. A PregLem ügyvezetését elismert menedzserek alkotják, akik olyan vezető gyógyszeripari vállalatoknál szereztek tapasztalatokat a nőgyógyászat területén, mint a Serono (jelenleg Merck Serono), az Ipsen, illetve a Warner Lambert (jelenleg Pfizer).

A megvásárolt cég

A PregLem egy svájci központú, gyógyszeripari cég, amely jóindulatú nőgyógyászati elváltozások kezelésére fejleszt és értékesít innovatív készítményeket. A társaság a női reprodukciós terápiás területre összpontosít, ahol kielégítetlen orvosi igény mutatkozik, mint például: méhmiómák, endometriózis, meddőség és hasüregi posztoperációs összenövések kezelése.

A svájci vállalat jelenleg öt, klinikai, illetve preklinikai fázisban álló terméket fejleszt. Legelőrehaladottabb állapotban a PGL4001 Esmya™ található, amely 2010 júniusában fejezte be a méhmióma – egy, a termékeny életszakaszban lévő nők körében gyakran előforduló jóindulatú daganat – indikációjára elvégzett klinikai fázis III. vizsgálatokat. Az Esmya™ európai törzskönyvezésére előreláthatólag 2010 utolsó negyedévében kerül sor.
A PregLem-t 2006-ban alapította Genfben két tapasztalt, gyógyszeriparban dolgozó vállalati vezető: Dr. Ernest Loumaye, a női reprodukciós terület szakorvosa és Eric Rolin, pénzügyi és üzletfejlesztési szakértő. A PregLem létrehozásának célja az Ipsen Pharma-ból kivált klinikai és preklinikai projektek fejlesztése és értékesítése volt.

Az indoklás

A Richter indoklása szerint a PregLem egyedülálló lehetőséget nyújt a Richter meglévő nőgyógyászati üzletágának megerősítésére, az eddigieknél is hangsúlyosabbá téve a Richter specializált gyógyszeripari jellegét, mindezt a nőgyógyászat terén felhalmozott tudásának és termékportfoliójának bővítésével. Az akvizíció ezen felül arra is megnyitja a lehetőséget, hogy a Richter Csoport megjelenjen a fontosabb európai piacokon. A nőgyógyászat egyébként eddig is kiemelt szerepet kapott a magyar gyógyszercégnél: az idei első félévben a társaság bevételének közel harmada származott erről a terápiás területről.

Ezt emelte ki Bogsch Erik a Richter vezérigazgatója is, aki jelezte: a PregLem a Richter egyik kulcsfontosságú terápiás területén teremt egyedülálló stratégiai lehetőséget a vállalat számára.

A piacnak tetszik

Az első piaci reakciók pozitívak voltak, a Richter papírok 2 százalék körüli emelkedést mutattak a Budapesti Értéktőzsdén a nyitást követő percekben. Az első tíz percben majd 300 millió forintos forgalma volt a papírnak, amely több mint négyszerese a megszokottnak, és nem mellesleg ezzel a legnagyobb forgalmú papír a Richter a BÉT-en.

Ecoline