2010. szeptember. 06. 14:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 06. 14:50 Vállalkozás

Munkaidő, minimálbér: ami jár a munkavállalónak

Mennyi a középfokú végzettségért járó minimálbér? Miként határozhatja meg a munkaidőkeretet a munkaadó? A saját autóban, céges munka során keletkezett kár megtérítését igényelheti-e a munkavállaló? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda munkajogász válaszol.

1. Egy nagy élelmiszerláncnál dolgozom majdnem 8 éve. Szakmám nincs csak gimnáziumi érettségim. Jelenleg bruttó: 75 000 forintra vagyok bejelentve. Azt hallottam, ha több mint két éve dolgozom a szakmában meg illetne a bruttó 89 500 forint. Igaz ez vagy tévesen vagyok informálva?

A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 295/2009. (XII. 21.) Korm. rendelet értelmében a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére  2010. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 73 500 forintot kell fizetni. Ettől eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2010. január 1-jétől esetén 89 500 forint.

2. Jelenleg 3 műszakban (de, du, éjszaka) heti öt munkanapot dolgozok (heti 40 órában). A túlórák rendszeresek, sőt, van amikor még a vasárnap is szinte kötelező. Jelenleg rengeteg új embert vesznek fel, hogy 4 műszakot tudjanak indítani. Így szombat vasárnap is termelünk.(folyamatos a termelés, csak ünnepnapokon nem dolgoznánk. Kérdésem a következő lenne. Megtehetik ezt a cég munkaszerződés módosítás nélkül? A cég azt mondja, hogy ez nem folyamatos mert ünnepnapokon nem dolgozunk éss elrendeli munkaidőkerettel a 4 műszakot, így nem kell munkaszerződést módosítani.

A munkaidőkeretet valóban egyoldalúan elrendelheti a munkáltató és ezzel a munkarendet , ill. a munkaidő-beosztást egyoldalúan tudja alakítani. A munkaszerződés ismerete nélkül azt nem lehet megmondani, hogy szükséges-e ehhez a munkaszerződés módosítása, vagy anélkül is megteheti ezt az intézkedést a munkáltató. Főszabályként a munkaidőkeretet a munkáltató egyoldalú intézkedéssel vezetheti be. A munkaidőkeret egyébként lehetőséget ad arra is, hogy bizonyos keretek között szombaton, illetve vasárnap is lehessen munkavégzést elrendelni. Ez még önmagában nem feltétlenül jelenti a folyamatos, vagyis ún. megszakítás nélküli munkarend bevezetését. Természetesen a rendkívüli munkavégzésért (túlóráért) a munkavállalót minden esetben megilleti a törvényes túlórapótlék.

A cikk itt folytatódik.