Átjön? Választási ígéretkavalkád cégeknek
Járulékterhek csökkentése, osztalékmentesség felszámolása és adómentes étkezési jegyek - néhány az elmúlt időszakból válogatott politikusi ígéretekből. Induló cégeket kérdeztünk, melyik párt "vállalkozásbarát" programjával tudnak leginkább azonosulni.
„Magyarország szélhámosainak felével már találkoztunk, a másik felére meg nem vagyunk kíváncsiak” - mondta Cseh Péter, a találmányaihoz 2,5 éve befektetőt kereső Smartii Team marketingese. Az ITDH által szervezett kockázati tőkefórumon bemutatkozó cégvezető ezzel elsősorban nem a kampányoló politikusokra, hanem a befektetőkre utalt, akikkel a legnagyobb gond szerinte, hogy nem értik általában egy találmány vagy fejlesztés menetrendjét, és úgy elég nehéz megmondani a megtérülést, a pénzügyi/költség/működési alapadatokat, ha a prototípusteszt értelmét is magyarázni kell. Enélkül még saccolni se nagyon lehet - hangsúlyozta. A cég egyik találmánya CO2 Capture névre hallgat, lényege, hogy képes olyan anyagot kikeverni, amely elnyeli a szén-dioxid-ot , ezáltal környezetvédelmi hatása jelentős.
Az üzleti angyalok, akiknek a cég bemutatta a megoldásait, általában továbbküldték a kockázati tőkésekhez, mondván, túl nagy falat ez nekik, majd később a kockázati tőkések úgy ítélték meg, a találmány túl korai fázisban van, talán majd egy üzleti angyal lesz az, akit a vállalkozás keres. "Akivel megállapodtunk, és elveinkből engedve az ő székhelyén folyik a fejlesztés, ezért egy 2 hónapra tervezett fejlesztési fázis immár 9-ik hónapja tart, pénz egyelőre az ablakban" - vázolta Cseh.
Mit ígérnek a pártok? |
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) a munkavállalók járulékterheit négy év alatt további 4 (2011-ben és 2012-ben 1-1, 2013-ban 2) százalékkal mérsékelné. 2011. január 1-jétől a melegétkezési jegyek havi 12 ezer forintig, az üdülési csekkek éves szinten a mindenkori minimálbér értékéig adómentességet élveznének. A Fidesz-KDNP választási programja szerint csökkenteni kell az adók számát, egyszerűsíteni az adóbevallásokat, szélesíteni az egyszerűsített adózási módozatok körét. Jobbik megszüntetné az osztalékadó-mentességet, és felülvizsgálná a kettős adóztatást kizáró nemzetközi egyezményeket, kétoldalú megállapodásokat. |
De ígéretekből egyébként sincs hiány, kampányidőszakban a pártok előszeretettel licitálnak egymásra, ha a vállalkozások finanszírozását megkönnyítő, az adórendszert egyszerűsítő intézkedésekről van szó. Cseh Péter szerint nem lehet követni, ki mit ígér, de a legvalószínűbbnek a munkavállalók járulékterheinek a Fidesz által ígért, négy év alatt további 4 (2011-ben és 2012-ben 1-1, 2013-ban 2) százalékos mérséklését tartja azzal együtt, hogy szerinte nem ez lesz a legérzékelhetőbb változások egyike, ha meg is valósul. Úgy véli, a gazdaság fejlődésére az hatna leginkább, ha a megtermelt profitot, illetve az eredménytartalék egy részét adókedvezménnyel visszaforgatnák a kijelölt hazai ágazatokba.
Kevésbé nagyívű elképzeléseket támogatna a közelmúltban rendezett Start up konferencián 100 ezer forinttal és hirdetési felületekkel díjazott Webcam Laboratory. A cég webkamera alapú szoftvere segítségével természettudományos kísérleteket lehet végezni , akár biológiaóra keretében. A cég mindössze egy hónapja keres befektetőt és kapcsolatokat elsősorban az amerikai piacon. Szigetlaky Zsolt ügyvezető - mint azt a hvg.hu-nak hangsúlyozta - nem pontosan látja, hogy melyik választási ígéret milyen bevételi/kiadási következményekkel jár az állami költségvetésre nézve, de azt gondolja, ha jövőre adómentessé tennék a melegétkezési jegyeket havi 12 ezer forintig, az üdülési csekkeket pedig éves szinten a mindenkori minimálbér értékéig, az várhatóan nem roppantaná össze a nemzetgazdaságot. Ez a rendszer - hangsúlyozta - 2010-ig is működött. Bár nem kifejezetten vállalkozásbarát, de meggyőződése, hogy az állami bevételeket garantáltan növelné, ráadásul könnyedén megvalósítható az osztalékadó-mentesség felszámolása, a kettős adóztatást kizáró nemzetközi egyezmények felülvizsgálása.
A legutóbbi felmérések szerint a kkv-k 46 százaléka véli úgy, hogy a kormány kifejezetten vállalkozásbarát politikát fog folytatni, és 8 százalékra zsugorodott azok aránya, akik szerint a következő egy évben a kormányzati döntések nem lesznek kedvezőek a vállalkozások számára. Szigetlaky viszont úgy véli, e tekintetben nagy társadalmi nyomás nehezedik majd a kormányra. A jelenlegi ellenzék, ha kormányra kerül, szerinte semmivel nem tudja majd megmagyarázni, ha nem tartja be az ígéreteit. Ugyanakkor - tette hozzá -, az is látszik, hogy a leendő kormány mozgástere minimális lesz, így a jelenlegi várakozásokhoz képest jóval kevesebb vállalkozásbarát döntés meghozatalára lesz lehetőség.
A vállalkozásbarát politikát illetően ugyancsak szkeptikus véleményt fogalmazott meg Kindl György, egy új mobilalkalmazásért a Start up konferencia befektetői versenyén szintén díjazott vállalkozás vezetője. A Mobile in the Sport lényege, hogy személyre szabott, interaktív edzésprogramokat közvetít mobiltelefonon keresztül. Elsőként a Start up versenyen mutatta be a cég, amelynek, mint a tulajdonos hangsúlyozta, nagy lendületet adott az elismerés.
Induló vállalkozásként, a gazdasági helyzet felületes ismeretében úgy látja, nagy merészség olyan változásokat generálni, amivel az adóbevételek csökkennének, az ország terhei pedig nőnének. Nekünk se nyersanyagunk, se energiahordozónk, csak a kiszolgáltatottságunk igen nagy - szögezte le. A munkavállalók járulékterheinek négy év alatt további 4 (2011-ben és 2012-ben 1-1, 2013-ban 2) százalékos mérséklésével kapcsolatban elmondta: ez akkor reális, ha összegszerűsíthető és látható, hogy honnan pótolják az emiatt keletkező költségvetési hiányt. Az üdülési csekkek adómentessé tétele nagyot lendítene a turizmuson, a vendéglátáson, így elősegítené a munkahelyek megtartását. A megtermelt profit, illetve az eredménytartalék egy részének hazai kijelölt ágazatokba történő visszaforgatásának adókedvezménnyel ösztönzése azonban könnyen kijátszható.
Az Otthonról.hu távmunkát közvetítő webportál, amely egyébként másodszorra ér el második helyezést start up versenyen, még bizakodó a vállalkozásbarát politikát illetően. Benedek Balázs tulajdonos,mint a hvg.hu-nak elmondta, hisz abban, hogy a következő kormány is támogatni fogja a kutatással-fejlesztésel intenzíven foglalkozó hazai kkv-kat, és újra megnyílnak a startupok számára is elérhető pályázatok, mint az Innocsekk vagy az 5LET.
Az új kormány feltehetően hozzányúl majd a kis- és középvállalkozókat érintő jelenlegi vállalatfinanszírozási rendszerhez, különös tekintettel a kapcsolódó visszatérítendő, illetve vissza nem térítendő állami támogatási programokra, legalábbis ezt prognosztizálja Nemescsói András, a DLA Piper nemzetközi jogi iroda partnere. Az építőipar, a mezőgazdaság, a hazai turizmus, valamint a gyengekutatási kapacitással rendelkező kisvállalkozások - kiemelt támogatása már a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján is körvonalazódni látszik. A jövőben kiemelt figyelmet kapó ágazatokban tevékenykedő vállalkozások a befektetők számára vonzóbb célpontokká válhatnak.
Összességében elmondható, hogy jelenleg a magyarországi induló vállalkozások, hivatalos nevükön startupok finanszírozási lehetőségei lényegesebben szűkebbek, mint nyugat-európai társaiké. Szám szerint az előbbiek 75 százaléka banki finanszírozás nélkül működik, miközben Nyugat-Európában ez az arány csupán 15-20 százalék körüli. A magyarázat a DLA Piper szerint - a bankszektor általános kihelyezési passzivitásán túl - leginkább a tőkehiányos cégek pozitív hitelmúltjában, a felajánlható biztosítékaik hiányában, továbbá a magas banki finanszírozási költségekben keresendő.
Kockázati tőke keresése, bevonása: a leggyakoribb hibák |
A leggyakoribb hibák egyike, hogy a forrást bevonó vállalkozás rosszul méri fel tőkeszükségleteit, és kevesebb tőkéhez jut, mint amennyire valójában szüksége lenne. A másik jellemző hibaként említhető, hogy a gyakorta csak korlátozott mértékű üzleti tapasztalattal bíró tulajdonosok és menedzsment nem tudnak ideális szerződéses feltételeket elérni a maguk számára, különös tekintettel a kockázati tőkebefektetés mértéke (aránya), az ahhoz kapcsolódó speciális jogok, illetve a kiszállás időzítése és a kiszállási stratégia (pl. stratégiai/pénzügyi befektető számára való értékesítés). A megfelelő és kiegyensúlyozott szerződéses konstrukció gyakorta hiányzik, mivel egy tipikus startup társaság anyagi forrásai korlátozottak, így nehezen tud a saját oldalán megfelelő pénzügyi és jogi tanácsadókat bevonni. Jellemzően, minél korábbi fázisban történik meg a "beszállás", a befektetők - fokozott kockázatvállalásukért cserébe - annál jelentősebb előjogokat követelnek maguknak. A startupok tulajdonosai jellemzően már a befektetési feltételek egyeztetésének kezdetén szembesülnek a kiszállási feltételek strukturálásával. Emiatt nagyon fontos, hogy e kérdésről az érintett céltársaságok már a tárgyalási folyamat elején határozott elképzeléssel rendelkezzenek, illetve megfelelő alternatívákat tudjanak kínálni a befektetőknek.
Forrás: DLA Piper
|
Magyarországon a kockázati és magántőke-befektetések GDP-hez viszonyított aránya jelenleg 0,4 százalék körüli, ami valamivel magasabb, mint a közép-kelet-európai 0,2 százalékos átlag - mondta nemescsői András, hozzátéve: látni kell azonban, hogy nálunk ez az érték néhány kiemelkedően nagy volumenű kockázatitőke típusú tranzakciónak tudható be. Jelenleg a startup vállalkozásokba invesztált pénzek az összes befektetés értékének kevesebb, mint fél százalékát teszi ki. Ezen az arányon az idei évtől jó eséllyel javíthatnak az EU-forrásból finanszírozott JEREMIE programon belül most induló kockázatitőke alprogramok.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.