Új szabályozás a körbetartozás ellen
Áprilistól nem lehet fedezetkezelő nélkül jelentős értékű építőipari beruházást bonyolítani.
A változó szabályozás célja az alvállalkozók kifizetésének biztosítása – hívta fel a figyelmet a módosuló jogszabályokra Dr. Nádasdy Zoltán, a Noerr budapesti ügyvédi irodájának vezetője. A körbetartozások és az elszámolással kapcsolatos viták nagyon gyakoriak az építőiparban Magyarországon. Ezért az alvállalkozási láncolat végén álló alvállalkozók sokszor nem jutottak hozzá az elvégzett munkájuk ellenértékéhez. A jogalkotó a 2009. október óta lépcsőzetesen hatályba lépő jogszabályváltozásokkal megkísérel tisztább viszonyokat teremteni a szerződést kötő felek között.
Az áprilistól hatályos szabályok alapján magánberuházások esetén is nagyobb értékű (5,1 millió EUR) építkezéseknél a megrendelőnek az építkezés (illetve annak egyes szakaszainak) megkezdése előtt előre át kell adni a vállalkozói díjat egy úgy nevezett fedezetkezelő részére. A fedezetkezelő pedig a teljesítések leigazolása esetén fizeti ki a megrendelőtől előre átvett összegekből a vállalkozókat. Így az elszámolás rendszerébe olyan elemek épülnek be, amelyek biztosítják, hogy a vállalkozók és az alvállalkozók az elvégzett munka után hozzájussanak a díjukhoz.
Más kérdés, hogy a megrendelők oldalán a garanciális elemek beépülése várhatón drágítja a projekteket, hiszen fedezetkezelő alkalmazása esetén a díjat „előre” át kell utalniuk; és a már átutalt összegekből pedig esetleges hibás vagy késedelmes vállalkozói teljesítés miatt díjlevonás már nem érvényesíthető, ezek legfeljebb utólag követelhetők a vállalkozóktól.
Szintén kérdéses, hogy a fedezetkezelő szerepének vállalására –tapasztalatok hiányában- mely pénzintézetek lesznek hajlandóak- utalt a várható gyakorlati nehézségekre Dr. Nádasdy Zoltán.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.