2010. január. 06. 09:50 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 06. 15:29 Vállalkozás

Warren Buffet keveri a kártyát a Kraft-Cadbury ügyletben?

Tegnap ugyanis megemelte a Kraft ajánlatának készpénz hányadát a brit Cadbury iránt, amelyért 10.

Tegnap ugyanis megemelte a Kraft ajánlatának készpénz hányadát a brit Cadbury iránt, amelyért 10.6 milliárd fontot fizetne. Ehhez 370 millió új részvényt tervezne piacra dobni az élelmiszergyártó, emellett a rivális Nestlének adja el pizzakészítő amerikai üzemét.

A Buffet irányítása alá tartozó, a Kraftban 9,4 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Berkshire Hathaway szerint a mostani nyomott árfolyam mellett nem jó ötlet a részvényértékesítés, sőt, a társaság csak abban az esetben támogatja a Cadbury megvételét, ha az nem érinti hátrányosan a Kraft részvényeseit.

Szakértők egy része szerint a Kraft menedzsmentje – ha Buffet meghiúsítja tervüket – elállhat a vételtől. Piaci kommentárok szerint a Kraft-vezetőség „gyenge politikája” miatt két szék közé eshet: egyfelől a Cadbury a hét elején visszautasította korábbi ajánlatát, emiatt kellett megemelni a készpénz hányadot, másfelől a főrészvényes direkt tulajdonosi jogait gyakorolja és a többi részvényest is arra szólítja fel, hogy ne támogassa a menedzsment tervét.

Más piaci hangok úgy látják, hogy jókor jött Buffet vétója, ugyanis ez tegnap lenyomta a Cadbury árfolyamát, amely az elmúlt 8 hónap legmeredekebb napközbeni esését élte meg: 3.2%-ot zuhant 779 pennyre, míg a Kraft árfolyama 4,9 százalékkal 28.77 dollárra nőtt. Szakértők szerint elképzelhető, hogy mégis zöld jelzést kap Irene Rosenfeld, a Kraft vezérigazgatója az ügylethez, de szigorúbb feltételek mellett kell ajánlatot tennie, nehogy túlígérjen a brit gyártóért.

Equilor

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?