2009. december. 21. 15:43 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 21. 15:50 Vállalkozás

Újabb dollármilliárdos felvásárlás - Ezt hozta a válság a gyógyszeriparban

A francia sanofi-aventis 1,9 milliárd dollárért megvásárolja az amerikai Chattem társaságot.

A francia sanofi-aventis 1,9 milliárd dollárért megvásárolja az amerikai Chattem társaságot. A tranzakció eredményeként a világ ötödik legnagyobb egészségápolási területen tevékenykedő vállalata jön létre a sanofi közleménye szerint. A magyar gyógyszerpiacon is piacvezető francia vállalat részvényenként 93,5 dollárt kínált a többek közt a Gold Bond bőrápoló termékcsaládot jegyző amerikai konkurensért, ez pedig 34 százalékos felárat jelent a legutóbbi záróárhoz képest. A tranzakcióval a sanofi az OTC (nem vényköteles) piacon szeretné erősíteni tevékenységét.

A francia vállalat vezetése jelezte: a piacra jelenleg jellemző mega-akvizíciók és fúziók helyett a sanofi inkább kisebb felvásárlásokban, valamint együttműködésekben gondolkodik. Kooperációt más gyógyszeripari cégekkel elsősorban a kutatás-fejlesztés területén tudnak elképzelni.

Beindultak a felvásárlások

A gazdasági válság hatására a gyógyszeriparban egyébként az idén újra kitört a felvásárlási láz. Az M&A piac felélénkülését a részvényárak zuhanása alapozta meg: bár a gyógyszeripari cégek felülteljesítettek a tőzsdéken, az év eleji negatív piaci hangulatban sokáig nem tudták tartani magukat, így ha az átlagnál kisebb mértékben, de veszítettek értékükből. Ez pedig megteremtette a lehetőségét a 2000-es évek elején némileg lelassult akvizíciós hullám feléledésének.

A vállalatok nem teketóriáztak sokat, így az esztendő első hónapjaiban igencsak felélénkült a gyógyszeripari M&A piac. Az idén - csak augusztusig - bejelentett 10 legnagyobb tranzakció összértéke elérte a 165 milliárd dollárt, míg tavaly az egész évben ez a szám alig 50 milliárd volt. Ráadásul a gyógyszeripar történetének hét legnagyobb felvásárlásából három az idén volt: a 2009-es esztendő elején másfél hónap alatt három hatalmas, együttesen mintegy 150 milliárd dollár értékű – gyógyszeripari akvizíciót jelenttetek be az ágazat vezető cégei.

A legnagyobbak

A legnagyobb tranzakció az M&A piacon hagyományosan aktív világelső Pfizerhez köthető, amely még január végén közölte, hogy a szektor történetének harmadik legnagyobb értékű tranzakciója keretében, 68 milliárd dollárért megvásárolja a világ 12. legnagyobb árbevételű gyógyszeripari cégét, a szintén amerikai Wyeth-tet. A Pfizer részvényenként valamivel több, mint 50 dollárt fizetett versenytársáért, ami ugyan 30 százalékos felárat jelentett a néhány nappal korábbi részvényárfolyamhoz képest, a válság hatását mutatja azonban, hogy Wyeth részvényei 2008 nyarán már jártak 50 dollár közelében, így akkor egy hasonló ajánlattal nem biztos, hogy sikert ért volna el a konkurens.

A Pfizer akvizíciója hasonló lépésre sarkalta a konkurenseket is. Alig egy hónap múlva jött a Merck & Co bejelentése: az amerikai gyártó 41,2 milliárd dollárért vásárolta fel hazai riválisát, a Schering-Plough Corporation-t. Alig egy héttel ezt követően a svájci Roche is közölte, hogy végre sikerrel járt a Genentech biotechnológiai óriással, amelynek még hiányzó 44 százalékos pakettjére már kétszer ajánlatott tett. A nyertes ár 46,8 milliárd dollár lett.

Ecoline

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.