2009. november. 09. 07:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 09. 08:06 Vállalkozás

Új kedvezmények a lízingelt lakásoknál

Nemcsak az autófinanszírozás, hanem a lakások lízingelése is visszaesett az elmúlt egy évben. De a jogszabályok egyszerűsödésének köszönhetően megfordulni látszik e kedvezőtlen trend a magyarországi lízingpiacon – állítja Hordós Zoltán, a Magyar Lízingszövetség elnöke. A lízing jogi hátteréről Lévai Gábor, a szervezet főtitkára beszélt. Mi változott és mi változik?

A magyar lízingpiac számára az év első kilenc hónapja „nem volt túl rózsás, de mintha a szakma kezdene kilábalni a válságból -  mondta a szövetségi elnök hozzátéve az elmúlt tizenöt évben 2008-ban esett először vissza az addig évente átlagosan tíz százalékos növekedést produkáló európai lízingpiac.

Nyugat-Európában 2009. első félévében átlagosan harminchat százalék volt a visszaesés, Kelet-Közép-Európában ötven százalék fölötti, Romániában és Ukrajnában pedig meghaladja a hetven százalékot.

 
 
Az autófinanszírozást tekintve az évi hatvan ezres eladás is bravúr lesz”. Miután ez jóval erősebben esett vissza, mint maga az autópiac. A lízingelt haszongépjárművek esetén sem igazán kecsegetetőek a kilátások:  országos szinten ötvennégy százalékos forgalomcsökkenés tapasztalható a kis- és nagyhaszon-gépjárművek értékesítésében.


Visszaszorult a lakások lízingelése is: idén eddig hetvenöt százalékos volt a csökkenés a finanszírozott összegben, bár az idei harmadik negyedév huszonkét százalékkal erősebb, mint az előző negyedév. Az európai előrejelzések 2011 végére, 2012 elejére prognosztizálják a lízingpiac teljes kilábalását a a válságból.

Az őszi parlamenti ciklusban tovább egyszerűsödik a törvényi szabályozás. Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára az idei eredmények között említette, hogy ingatlanvisszlízing – tehát, amikor az ügyfél a saját ingatlanját adja el a cégnek és utána visszabérli tőle – esetén eltörölték a második vagyonszerzési illetéket. „Emiatt jelentős forrásbővülésre számítunk” – tette hozzá. Szintén idén nyári jogszabályváltozás, hogy az értékvesztést a lízingcégek leírhatják az adóalapból. Emellett egyszerűsödtek az illetékmentességgel, a kedvezményekkel kapcsolatos szabályok is.  Az újonnan épített lakások kedvezményeit a törvényalkotó kiterjesztette például a lízingre is: ez új lakás esetén tizenöt millió forintig illetékmentességet, harminc millióig kedvezményes illetéket jelent.

A főtitkár pozitív eredménynek nevezte, hogy – a köztársasági elnök által az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldött – új Polgári Törvénykönyvben szerepel a lízing kodifikációja, ami szerinte kiszámíthatóbb bírósági gyakorlatot tesz majd lehetővé. Szeptember 1-től egyrészt elektronikus formában is, másrészt a korábbinál olcsóbban lehet gépjárműre zálogjogot bejegyezni.

Több, a lízingcégeket érintő törvényi változás van folyamatban. Közülük a fogyasztási hiteldirektíva hazai bevezetésére várhatóan 2010 júliusában kerül sor. Ez részletesen szabályozza az ügyféltájékoztatás követelményeit és számos egyéb területen „az ügyfelek és a finanszírozók számára is biztonságosabb keretet nyújt majd a gépjárműhitelekhez és a lakáslízing-termékekhez”. Ugyancsak a változások között említette Lévai a devizahitelezésnek a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére elindult korlátozását. „Azon a keskeny mezsgyén kell megtalálni a szabályozónak és a piacnak a megoldást, ahol érzékelhetően csökkennek az országkockázatok, de ugyanakkor elérhető az a hitelezési kapacitás, amivel az ingatlanok és a gépjárművek megvásárolhatók, hiszen ezeknek döntő részét most is hitel formájában finanszírozzák”. Lévai hangsúlyozta: az ingatlanvisszlízing mintájára a gépjárművisszlízing második illetékét is eltörlik, valamint adómentesek lesznek a lízingcégek által visszavett gépjárművek.

Hordós Zoltán a hvg.hu-nak elmondta, „havi adatokra lebontva a lízingpiacon már növekedés érzékelhető. A trendforduló már megvolt”. Kértük az elnököt, hogy kommentálja a Fidesznek a banki etikai kódexet ért kritikáját, miszerint az nem törvény, így semmiféle kötelezettségeket sem ró a bankokra. „Jó lenne, ha a banki etikai kódexet egy PSZÁF-vezetői levél ajánlásként megerősítené. Mivel a PSZÁF-elnök szankcionálási jogköre jelentősen megnőtt, lesz szankció, ha a bankok nem tartják be az ajánlásokat” – hangsúlyozta a lízingszövetség elnöke.

Szegő Péter