Herczog Edit: kevés kisvállalkozás jut ki az európai piacra
A következő években el kell érni, hogy az európai kis- és közepes vállalkozások haszonélvezői legyenek az uniós irányelveknek - mondta Herczog Edit szocialista európai parlamenti (EP-) képviselő Brüsszelben, az európai kereskedelmi és gazdasági kamarák, illetve EP-képviselők szerdai találkozóján.
Harminc fős magyar kamarai delegáció találkozott szerdán Herczog Edittel azon a konferencián, ahol a nemzeti kamarák tagjainak adtak információkat, miként vélekednek az európai törvényhozók az unió belső piacáról, illetve a fenntartható gazdasági növekedés feltételeiről. Herczog jelezte, a kisvállalkozásokról szóló irányelv, a szolgáltatási irányelv és az úgynevezett harmadik uniós energiacsomag olyan előírásokat tartalmaz, amelyeknek alkalmazása segítheti a kkv-k munkáját. Jelenleg az európai vállalkozásoknak mindössze 8 százaléka jelenik meg valamelyik másik EU-országban, és e cégek is csak összbevételük 15 százalékát realizálják az EU belső piacán. A 8 százalék megduplázható lenne, ha a vállakozások a kamarákkal együttműködve alaposabban kihasználnák az európai piac lehetőségeit.
Meg kellene vizsgálni, van-e mód a mintegy 42 ezer oldalnyi uniós jogszabálycsomag egyszerűsítésére, ezzel új cégek is kedvet kaphatnának, hogy áruikkal, szolgáltatásaikkal megjelenjenek az európai piacon, hangsúlyozta a magyar EP-képviselő. Mint hozzátette, a következő években az EU-nak javítania kell a versenyképesség, kutatásfejlesztés, innováció finanszírozásának hatékonyságát. Felhívta a figyelmet arra, hogy az elkövetkező esztendők különösen fontosak lesznek ebből a szempontból, mert ekkor fog körvonalazódni a 2013 és 2020 közötti időszakra szóló uniós költségvetés.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.