2009. október. 13. 06:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 13. 00:09 Vállalkozás

Külföldi munka: adómentesség önkéntes nyugdíjpénztári befizetéseknél

A kötelező nyugdíjrendszer mellett számos más, kiegészítő nyugdíj megszerzésére irányuló, általában önfinanszírozó megtakarítási formát ismerünk, melyek közül többhöz adóelőny is kapcsolódik Magyarországon. Ezek közül legismertebb talán a cafeteria típusú juttatási rendszerek egyik megszokott eleme: az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás. Vajon mi történik ezzel a megtakarítási formával, ha külföldön vállalunk munkát? Lehet-e kérni munkáltatói hozzájárulásokat például egy német munkáltatótól? Továbbra is megilleti-e a munkáltatói hozzájárulás után az adómentesség és a saját tagdíjbefizetései után az adókedvezmény azt a magyar munkavállalót, akit külföldre küld ki magyar munkáltatója? Íme a legfontosabb tudnivalók.

A kötelező nyugdíjjárulékok megfizetését, és az ebből eredő későbbi nyugdíjak igénylését az egész EGT területére kiterjedően a 1408/71 EGK Rendelet szabályozza. De sem ez a Rendelet, sem más közösségi jogszabály nem koordinálja a kiegészítő nyugdíjbefizetések rendszerét. Egy fontos alapelvet azonban a fenti Rendelet is tartalmaz: amennyiben egyes tagállamokban lakóhelyhez, vagy meghatározott szolgálati időhöz kötött az önkéntes (kiegészítő) biztosítási rendszerekbe való belépés, akkor egy másik tagállam területén fennálló lakóhelyet, illetve megszerzett szolgálati időt is figyelembe kell venni. Elméletileg tehát akár egyszerre több helyen is történhet ilyen célú megtakarítás, akár ugyanarra az időszakra vonatkozóan is. Gyakorlatilag az egyes országok belső jogszabályai határozzák meg azt, hogy melyik nyugdíjcélú megtakarítási formát engedik folytatni külföldi tartózkodás/munkavállalás esetén is.

Magyar önkéntes nyugdíjpénztár tagja például csak az a 16. életévét betöltött személy lehet, aki a pénztár alapszabályát magára nézve kötelezőnek ismeri el és tagdíjfizetést vállal. Munkáltatói tag az a természetes vagy jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság lehet, aki a pénztárral kötött szerződés alapján munkavállalójának tagdíjfizetési kötelezettségét egészben vagy részben átvállalja. A taggá válás további feltételeit részletesen az önkéntes pénztár alapszabálya határozza meg. Fontos azonban, hogy sem a magánszemély, sem a munkáltatói tag esetén nem kikötés a magyar állampolgárság vagy magyar székhely. Eseti vagy rendszeres befizetést úgynevezett „támogató” is teljesíthet az önkéntes nyugdíjpénztárba - nála sem feltétel a magyar állampolgárság vagy székhely.

Fontos, hogy mivel a munkáltatói tagnak a pénztárral kötött szerződésében vállalnia kell, hogy minden munkavállalójának általában azonos feltételek mellett biztosítja ezt a megtakarítási formát, nem lehet egyénileg, az adott esetben mondjuk több munkavállalója közül az egyetlen magyar munkavállalóra ilyen szerződést kötni. Vagyis, praktikusan, egy német munkáltatóval nem valószínű, hogy a munkáltatói hozzájárulások a magyar önkéntes nyugdíjpénztárba a korábbi magyar munkáltatóval azonos módon folytatódnának.  Lehetséges viszont, hogy a német munkáltató támogatóként egy, az alapszabályban meghatározott pénztári tagsági körnek (pl. saját magyar munkavállalóinak) nyújt bizonyos további törvényi feltételeknek megfelelően adományt.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.