2009. október. 09. 18:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 09. 18:29 Vállalkozás

Vámosi-Nagy: nem alkotmányellenes, de káros az adóamnesztia

Alkotmányellenesnek véli az offshore cégek adózására vonatkozó amnesztiaszabályt Antal Gábor ügyvéd, adótanácsadó, ezért beadványában a rendelkezés megsemmisítését kérte. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint az AB nem semmisíti meg a rendelkezést, mivel az pozitív diszkrimináció, s így nem ütközik az Alkotmányba. De ettől még káros.

Mit jelent az offshore cégek adóamnesztiája?
A 2008. decemberi adócsomag 2009. január 1-jei hatállyal amnesztiát vezetett be az adózók 2008. és 2009. évi társaságiadó-, különadó- és szja-fizetési kötelezettségei vonatkozásában az offshore társaságokon keresztül megszerzett bizonyos passzív jövedelemtípusokra. A szabályozás alapján az e cégekből hazahozott jövedelmek 74 százalékos társaságiadó- és különadó-mentességet élveznek, azaz öt százalékos kulccsal adóznak a fő szabály szerint alkalmazandó 20 százalék helyett.
Az amnesztia norma szövege borzasztó, annak ellenére, hogy a pénzügyminiszter az utolsó pillanatban sokat javított rajta - monta az offshore cégek adóamnesztiája elfogadása után Vámosi-Nagy Szabolcs az Adózónának. Hozzátéve a törvénymódosítás káros, mert bántja azokat, akik nem mutyiztak és tisztességesen adóztak és könnyen letérítheti az eddig szabályosan eljáró adózókat a tisztességes útról. A nem szabályosan adózók pedig igazolást látnak az adószabályok további kijátszásához. Az adómorál - mint Vámosi hangsúlyozta - rossz, a nemzeti össztermék 20 százaléka után senki nem adózik. Ezen az arányon valószínűleg rontanak a különböző amnesztiák.

A jogszabály negatív hatása ugyan nem vitatható, alkotmányossága azonban nem megkérdőjelezhető, legalábbis jogegyenlőségi alapon - reagált Vámosi-Nagy Antal Gábor beadványára, melyben az ügyvéd azt hangsúlyozza, hogy a szabályozás sérti a jogbiztonságot és a jogegyenlőséget. Erre azért sem lehet hivatkozni, mert az Alkotmánybíróság (Ab) korábbi ítéletében már kimondta, hogy a jogalkotónak van joga a pozitív diszkriminációhoz: magyarán bizonyos csoportoknak - ilyenek az offshore cégek is - adhat kedvezményt, csupán a negatív különbségtétel tiltott. Pozitív diszkrimánáció miatt utasított el egy beadványt a kilencvenes években az Ab. A bíróság előtt  a szociális alapon adott gyerekek után járó kedvezményt támadták meg, amiért előnyben részesíti a gyerekes szülőket, azokkal szemben, akiknek nincs gyermekük. 

A jelenlegi szabályozás Pataky Péter, az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke szerint is kifogásolható,  míg Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke nem találja alkotmányellenesnek az offhore cégekre vonatkozó adószabályokat.


 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.