Vámosi-Nagy: nem alkotmányellenes, de káros az adóamnesztia
Alkotmányellenesnek véli az offshore cégek adózására vonatkozó amnesztiaszabályt Antal Gábor ügyvéd, adótanácsadó, ezért beadványában a rendelkezés megsemmisítését kérte. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint az AB nem semmisíti meg a rendelkezést, mivel az pozitív diszkrimináció, s így nem ütközik az Alkotmányba. De ettől még káros.
Mit jelent az offshore cégek adóamnesztiája? |
A 2008. decemberi adócsomag 2009. január 1-jei hatállyal amnesztiát vezetett be az adózók 2008. és 2009. évi társaságiadó-, különadó- és szja-fizetési kötelezettségei vonatkozásában az offshore társaságokon keresztül megszerzett bizonyos passzív jövedelemtípusokra. A szabályozás alapján az e cégekből hazahozott jövedelmek 74 százalékos társaságiadó- és különadó-mentességet élveznek, azaz öt százalékos kulccsal adóznak a fő szabály szerint alkalmazandó 20 százalék helyett. |
A jogszabály negatív hatása ugyan nem vitatható, alkotmányossága azonban nem megkérdőjelezhető, legalábbis jogegyenlőségi alapon - reagált Vámosi-Nagy Antal Gábor beadványára, melyben az ügyvéd azt hangsúlyozza, hogy a szabályozás sérti a jogbiztonságot és a jogegyenlőséget. Erre azért sem lehet hivatkozni, mert az Alkotmánybíróság (Ab) korábbi ítéletében már kimondta, hogy a jogalkotónak van joga a pozitív diszkriminációhoz: magyarán bizonyos csoportoknak - ilyenek az offshore cégek is - adhat kedvezményt, csupán a negatív különbségtétel tiltott. Pozitív diszkrimánáció miatt utasított el egy beadványt a kilencvenes években az Ab. A bíróság előtt a szociális alapon adott gyerekek után járó kedvezményt támadták meg, amiért előnyben részesíti a gyerekes szülőket, azokkal szemben, akiknek nincs gyermekük.
A jelenlegi szabályozás Pataky Péter, az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke szerint is kifogásolható, míg Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke nem találja alkotmányellenesnek az offhore cégekre vonatkozó adószabályokat.