Javult a helyzet, de helyenként még nagy a kockázat - módosított Richter-prognózis
A várakozásokat meghaladó második negyedéves gyorsjelentést követően...
A várakozásokat meghaladó második negyedéves gyorsjelentést követően némileg pozitív irányba módosította a 2009-es esztendőre vonatkozó prognózisát a Richter. Bogsch Erik vezérigazgató elmondta: most úgy vélik, hogy a gyógyszergyártó idei árbevétele euróban stagnálhat, a főbb exportpiacokon ugyanakkor eltérő teljesítményt nyújthat a vállalat.
Vártnál jobb számok
A nagyobbik tőzsdén jegyzett gyógyszergyártó második negyedéves konszolidált számai egyébként felülmúlták az elemzői várakozásokat. A csoport forgalma az április és június közötti időszakban meghaladta a 73 milliárd forintot, ami amellett, hogy éves összevetésben 26,6 százalékos növekedést jelent, a szakértők által prognosztizáltnál is jó 2 milliárddal magasabb. Emellett az üzemi eredmény 62 százalékkal ugrott meg, az adózott nyereség pedig több mint duplájára nőtt.
Ha a teljes félévet nézzük, akkor is jól teljesített a társaság, igaz Bogsch Erik felhívta a figyelmet, hogy 2009 első hat hónapjában több egyszeri tétel is javította az eredményeket. Mindenesetre a forintban mért 17,2 százalékos (illetve euróban mért 2,1 százalékos) bővülés jobb a társaság és az elemzők által prognosztizáltnál is, s figyelemre méltó az üzemi eredmény 42 százalékos emelkedése, valamint a nettó profit megduplázódása is
Felemás FÁK, szárnyaló USA
A főbb piacok közül kiemelkedően teljesített a vállalat az Egyesült államokban, ahol forgalma több mint felével 70 millió dollárra ugrott. A vezérigazgató elmondta: bár a hatóanyagexport némileg visszaesett a tárgyidőszakhoz képest, ezt messze túlkompenzálta a vállalat egyik sürgősségi fogamzásgátlójának nagymértékű forgalomnövekedése, valamint a profitmegosztási szerződések alapján a Barr-tól kapott jelentős bevétel.
Jól ment a cégnek az első negyedév nehézségei ellenére Oroszországban, köszönhetően annak, hogy a második negyedévre stabilizálódott a rubel kurzusa, a helyi nagykereskedők pedig az elmúlt három hónapban feltöltötték korábban – az árfolyamok hektikus mozgása miatt eltolt vásárlások következtében - megcsappant készleteiket. A legnagyobb FÁK államban majd nyolcadával közel 110 millió euróra nőtt a forgalom.
Nem ment ilyen jól ugyanakkor a térség több országában. Ukrajnában bár a hrivnya árfolyama sem mozog már akkora kilengéssel, mint korábban, a politikai és gazdasági kockázat még mindig nagy, s a szállítások mértéke a második negyedévben is elmaradt a tavalyitól – a teljes félévet nézve a dollárban mért forgalom 35,4 százalékkal esett vissza. Hasonló mértékű hanyatlást mértek az egyéb FÁK államokban. Kazahsztánban az árbevétel 44 százalékkal csökkent, az összes egyéb országot figyelembe véve pedig dollárban 30 százalékos volt a visszaesés.
Enyhe növekedés itthon
A hazai piacon köszönhetően annak, hogy igencsak lelassult az árerózió, a Richter forgalmának csökkenése megállt, igaza tavalyi alacsony bázisnál így is csak 6 százalékkal magasabb, 15,3 milliárd forintos árbevételt realizáltak.
Csökkent a forgalom – legalábbis euróban mérve – ugyanakkor az Európai Unióban. Lengyelországban bár zlotyban növekedést tapasztaltak, a helyi deviza devalválódása következtében közös európai pénzben nézve bő hatodával esett a forgalom, míg a régi tagállamokban 6, az újakban közel 18 százalékos csökkenést tapasztaltak. Az egyetlen komoly kivétel Románia volt: keleti szomszédunknál az új termékek bevezetésének köszönhetően még az újonnan életbelépett megszorító intézkedések ellenére is 12 százalékos árbevétel-növekedésről számolhatott be a csoport.
Összességében javult a helyzet
Ami a továbbiakat illeti, Bogsch Erik most kicsit optimistább a teljes évet tekintve, igaz felhívta a figyelmet, hogy igen sok függ az árfolyamok mozgásától, s egyes piacokon – főleg a FÁK-államokban – igen komoly kockázattal szembesül még mindig a vállalat. A vezérigazgató várakozásai szerint a csoport euróban mért árbevétele nagyjából megegyezhet a tavalyival. Ez egyértelmű javítása az előrejelzésnek, hiszen három hónappal ezelőtt a vezérigazgató még 5 százalék körüli visszaesést várt.
A főbb piacok közül javított a korábbi prognózison a vezérigazgató Románia, Oroszország, és Ukrajna esetében. A két FÁK államban továbbra is a forgalom csökkenését valószínűsítik a Richternél, azonban a korábbi 5-10 százalékos oroszországi, s 40-50 százalékos ukrajnai visszaeséssel szemben most az árbevétel 0-5 százalékos valamint 30-40 százalékos süllyedésére számítanak (Oroszországban euróban, Ukrajnában dollárban mérve). Romániában a három hónappal ezelőtti stagnálást most lejben 0-10 százalékos növekedésre javította Bogsch Erik.
Vannak ugyanakkor olyan piacok is, ahol romlottak a kilátások. A 2004 előtt csatlakozott uniós országokban például valószínűleg nem tartható az 5 százalék körüli forgalom-csökkenés, az árbevétel hanyatlása ezen a piacon közelebb lesz a 10 százalékhoz, ahogy a Richternél most látják. Rosszabb lett a helyzet az egyéb FÁK-államokban is: itt akár 20 százalékkal is eshet a forgalom a korábban jelzett tízzel szemben.
Jandó Zoltán/Ecoline