Nem ezt várták a legnagyobb vegyipari cégtől
A ludwigshafeni központú társaság profitja az elmúlt három hónapban 343...
A ludwigshafeni központú társaság profitja az elmúlt három hónapban 343 millió euró volt, 74 százalékkal alacsonyabb, mint 2008 hasonló időszakában, s 30 millióval kevesebb a Bloomberg elemzői konszenzusánál.
A nyereség visszaesésében szerepet játszott a Ciba integrációja is, amely a tervek szerint 2010 májusában zárul le teljesen. Addig a vállalat 3700 állást szűntet meg. A BASF 6,1 milliárd frankért vásárolta meg a világ legnagyobb műanyag-színezék gyártójának számító svájci vállalatot, s a társaság bekebelezése 5,9 milliárd frankkal dobja meg a jövőben a német csoport árbevételét évente.
Csökkenő nyereség, zuhanó üzemi eredmény
A kedvező devizahatás ellenére 23 százalékkal csökkent a vállalat árbevétele, amely a második negyedévben 12,5 milliárd euróra rúgott. Az értékesített volumen csökkenése 18, míg az árak esése 13 százalékkal vetette vissza a forgalmat. Az értékesítés lényegében minden fontos piacon visszaesett.
A legnagyobb mértékű hanyatlás Észak-Amerikában és Európában volt, ahol egyaránt közel negyedével maradt el az árbevétel az egy esztendővel korábbitól, komoly különbség azonban, hogy míg előbbi piac esetében az üzemi eredmény szinten maradt, az öreg kontinensen harmadára zuhant.
Nem ment túl jól a feltörekvő országokban sem a BASF-nek. Az ázsiai-, csendes-óceáni régióban euróban 15 százalékos forgalomcsökkenést mértek, miközben az üzemi szintű nyereség 193-ról 38 millió euróra esett. Mindeközben az egy piacként kezelt Dél-Amerikában, Afrikában, és a Közel-Keleten az árbevétel 8 százalékkal süllyedt, az eredmény pedig több mint 90 százalékkal 5 millió euróra zuhant
Jelentősen eshet a nyereség
A vállalat nem festett túl szép jövőképet sem a befektetők elé. Kurt Bock pénzügyi igazgató a BASF által kiadott közleményben jelezte: úgy fest, hogy a piac elérte a mélypontot, s alacsony szinten stabilizálódott, egy esetleges felfutásnak azonban egyelőre semmi jele.
A vállalatnál úgy számolnak, hogy a globális GDP 3 százalékkal zsugorodhat 2009-ben, miközben az ipari termelés 10, a vegyipar kibocsátása pedig 8 százalékkal maradhat el az egy esztendővel korábbitól. A cég közleményében azt is megjegyezte, hogy 2009-re jelentős árbevétel és nyereség csökkenést várnak.
Magyarország: ahogy máshol
A BASF Hungária Kft. elmúlt féléves eredménye a globális tendenciákkal összhangban áll, a hazai leányvállalat eredményei lényegesen nem különböznek a más európai piacokon elértektől – jelezte az Ecoline-nak Dr. Herbert Fisch, a vállalat ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a társaság itthon is zökkenőmentesen folytatja a nemrégiben felvásárolt Ciba hazai képviseletének integrációját.
A vegyipari csoport hazai leányvállalatai – a BASF Hungária Kft. és Elastogran Kemipur Poliuretán System Kft – tavaly egyébként 204,5 millió eurós árbevételt értek el, ami nagyjából 10 százalékos növekedést jelent az egy esztendővel korábbi szinthez képest. A vegyipari vállalat Magyarországon három telephelyen összesen 137 főt alkalmaz.
Elkenődött a piac
A piac nem reagált túl lelkesen a BASF számokra, a társaság papírjainak árfolyama meredeken ereszkedni kezdett csütörtökön Frankfurtban. Kora délután a kosárban szereplő 30 papír közül a BASF állt a legrosszabbul, emelkedő piacon 4,3 százalékot veszített értékéből a részvény. Pedig az elmúlt bő két hétben kifejezetten jól teljesített a társaság: a kurzus a korábbi enyhén 27 euró fölötti szintről bő 25 százalékkal emelkedett, s megközelítette a 35 eurót.
Ecoline