2009. július. 16. 13:55 Utolsó frissítés: 2009. július. 16. 14:14 Vállalkozás

Mit hoz a jövő: kevesebb támogatás, kedvezőbb kamatok?

A második egymást követő negyedévben erősödött a K and H kkv bizalmi indexe, ez pedig a vállalkozások bizalmának erősödését, lassú visszatérését mutatja.

A mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) elkövetkezendő egy évre vonatkozó várakozásait mutató index 6 ponttal erősödött a második negyedévben az előző negyedhez képest, így jelenleg -28 ponton áll. Az index pozitív elmozdulásának okai leginkább a kisvállalatokat érintő gazdaságpolitikai intézkedések nyomán várható hatások, és a vállalati hitelkamatok alakulására vonatkozó pozitív várakozások voltak - emeli ki a közlemény. A vevői és szállítói kapcsolatokra vonatkozóan, versenyhelyzetük megítélésében és az uniós támogatásokhoz való hozzájutás szempontjából ugyanakkor romlásra számítanak a cégek. 

A K and H kutatása rávilágít, hogy hosszú idő óta először megint legtöbben - a kkv-k 41 százaléka -  a forint árfolyamának stabilizálódását várják, miközben a vállalkozások harmada számít gyengülésre, és csak minden hatodik cég erősödésre (17 százalék). Az elmúlt negyedéves mélypontjához képest minimálisan, de növekedés figyelhető meg az árbevétel és a nyereség megítélésével kapcsolatban, így átlagosan 2,3 százalékos árbevétel-növekménnyel és mindössze 0,2 százalékos nyereség-visszaeséssel számolnak a cégek.  
   
A várható minimális árbevétel növekedés és stagnáló nyereségvárakozások ellenére a vállalkozások mindössze 4 százaléka tervez infláció feletti áremelést, és inkább a beruházások visszafogásával csökkentik költségeiket. Ez az adatokban is meglátszik: öt éves története óta legrosszabb eredményét mutatja a beruházási hajlandóság, mivel csupán a cégek 59 százaléka tervez a következő egy évben beruházást. Az első negyedévben a cégek 62 százaléka tervezett beruházását. A másik jelentős takarékossági lépés a béren kívüli juttatások jelentős csökkentése. Míg egy évvel ezelőtt a vállalkozások 32 százaléka támogatta alkalmazottai nyugdíjpénztári befizetéseit, most mindössze 22 százaléka tervezi ezt. Egészségpénztári befizetést a munkáltatók csupán 15 százaléka tervez - szemben az egy évvel ezelőtti 25 százalékhoz képest -, életbiztosítást pedig a kkv-k csupán 7 százaléka tervez adni dolgozóinak, szemben az egy évvel korábbi 11 százalékkal. 
   
A kkv-k közül a kereskedelmi, szolgáltató és ipari cégek várakozásai egyaránt javultak, egyedül a mezőgazdasági cégek látják elkövetkezendő egy évüket negatívabban az előző negyedévi várakozásokhoz képest. A mezőgazdasági index -8-ról -18 pontra csökkent a második negyedévben az az első negyedhez képest. A K and H és a GfK Hungária Piackutató Intézet 2004 óta készíti el a mikro- kis- és középvállalkozások körében végzett bizalmi index kutatást. A felmérés célja a magyarországi székhelyű, 1 milliárd forint éves árbevétel alatti társaságok következő 12 hónapra vonatkozó várakozásainak megismerése. Az adatvétel negyedévente, 700 vállalkozás megkérdezésével történik.

 

 

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.