2009. június. 23. 09:08 Utolsó frissítés: 2009. június. 23. 10:20 Vállalkozás

Számlakiállítás és -befogadás: mire kell figyelni július 1-től?

Az általános forgalmi adó július 1-jei hatállyal újra változik, a változások azonban korántsem véglegesek. Várhatóan újabb módosításait, kiegészítéseit fogja elfogadni az országgyűlés a soron következő adócsomagban, azonos vagy visszamenőleges hatállyal. Ilyen a szálláshelyekre vonatkozó áfakulcs csökkentése és a lakásvásárlásokra vonatkozó átmeneti szabály, amelyeket a pénzügyi kormányzat részéről már bejelentették, de jelenleg egyik sem kihirdetett jogszabály, csak ígéret.

Az  áfaváltozások az alábbiakban foglalhatóak össze: 

• az áfa általános (legfelső) kulcsa 2009. július 1-jétől 20-ról 25 százalékra változik,
• az új kulcsot általánosan akkor kell alkalmazni, ha a számlán szereplő teljesítési időpont 2009. július 1., vagy azt követő időpont,
• új, kedvezményes adókulcsot (18%) vezettek be a tej és a kenyér esetében (ideértve bizonyos tejtermékeket és pékárukat).

Az áfaváltozások technikai lépéseket is igényelnek, hiszen a pénztárgépeket át kell állítani az új kulcsra, de csak 2009. augusztus 31-ig, addig használható kézi nyugtatömb. Foglalkozni kell a könyvelőszoftverek, bevalláskészítő programok és számlázórendszerek átállításával úgy, hogy ezek tudják kezelni az előlegeket, vagyis egy számlán belül tudjanak többfajta adókulcsot használni.

Az előlegekkel kapcsolatban az adókulcs csökkenésekor már 2006-ban kitapasztalt módszertan jól működik. Ezek szerint az előleg „nettóját” a teljesítéskor az adóalapból le kell vonni. Az előleg „nettója” a bruttó összegből visszaszámítható és a számlán is szerepeltetendő adat. Tekintve, hogy a kérdéses előlegeket általában számlázzák az ügyfélnek (pl. lakásvásárlás, anyag- és más termékbeszerzés), az előleg nettó összege jól nyomon követhető. Ebből következik, hogy amennyiben az ügyfél 100 százaléknyi előleget fizet (ír jóvá) 2009. június 30-ig, akkor a teljes teljesítés 20 százalékos áfakulcs alá fog tartozni.

Furcsa kivételt képeznek az utazási szolgáltatások, ahol a különbözeti adózási miatt a 100 százalékos előleg nem jelent az ügyfélnek előnyt, de az utazási irodának igen, mivel kisebb különbözeti áfaösszeget kell majd az államnak forgalmi adóként befizetnie, ha az utazással kapcsolatos teljesítés 2009. július 1. utánra esik. Bár nem éppen alkotmányos egy megkötött ügyletet adókulcsváltozásokkal megzavarni, egyelőre nincs a törvényben utalás arra, hogy az utazási irodák hogyan tudják a bruttó összegben megkötött ügyleteiknél elkerülni a veszteséget.

A termékek között kissé problémás a tejitalok besorolása, mivel az italok tekintetében – szemben a tejtermékekkel – nincs szó a tejimitátumok korlátozásáról, vagyis ide bármely tejital besorolható, de egyelőre nincs konkrét tájékoztatás a Pénzügyminisztérium részéről, mivel a tejitalok köre igencsak széles, a közösségi áruforgalom által az országba beérkező tejitalok besorolása pedig a Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézete feladata konkrét ügyben.

További részleteket az áfaemelés hatásairól és a számlázásról az Adózónán olvashat.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.