2009. június. 02. 12:48 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 12:50 Vállalkozás

Vége a pénzkimentésnek offshore cégekbe: az APEH besegít

A szoros együttműködéssel és az információcserével kívánnak hozzájárulni a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországainak, köztük Magyarországnak az adóhatóságai, hogy megelőzzék az offshore cégek segítségével történő adóelkerülést. Erről állapodtak meg pénteken a párizsi székhelyű szervezet Adóigazgatási Fóruma (FTA) ötödik éves találkozójának résztvevői.

Szikora János, az APEH elnöke a kétnapos konferenciát követően elmondta: ezen a területen csak nagyon erős nemzetközi összefogással lehet harcolni, s az együttműködés már eddig is nagyon jól működött a 35 ország között. Az adóhatóságok a végrehajtószerepet játsszák, de az adóparadicsomok elleni küzdelem nagyon magas politikai szinten indult meg a G20 áprilisi csúcstalálkozóján elhangzott figyelmeztetést követően - emlékeztetett az adóhatóság vezetője.

Szikora János kiemelte: a válsághelyzetben az adóparadicsomok nagy csábítóerővel rendelkeznek az olyan cégek számára, amelyek ki akarnak bújni az adózás alól. A problémát az jelenti, hogy a globalizált gazdaságban az adóelkerülések és az adócsalások is globálisak lettek, ugyanakkor az adóhatóságok állami keretek között működnek. A megelőzésben ezért a nemzetközi együttműködés erősítése az egyetlen megoldás az adóhivatalok számára, ennek pedig legalapvetőbb formája a gyors információcsere. Az Európai Unión belül annyira szoros már az együttműködés, hogy rendszeresek a közös ellenőrzések - mondta az adóhivatal vezetője.

A G20 csúcstalálkozó nyilatkozata után már több adóparadicsomnak tartott ország jelezte, hogy teljesíteni fogja az elvárásokat. Az OECD Adóigazgatási Fóruma nagyon jó eszköz a nyomásgyakorlásra olyan országok irányában, amelyek nem akarnak kellő információt nyújtani - véli az APEH elnöke. A magyar vállalkozók is nagyon szemfülesek, ezért Magyarország érdeke is, hogy a világ nyomására egyre szűkebb legyen azon országok köre, amelyek nem kapcsolódnak be ebbe a folyamatba - tette hozzá. A adóhatósági vezetők többek között megvitatták a gazdasági válságnak az adóterületekre gyakorolt hatásait. Az adóhatóságok - az APEH elnöke szerint - kettős szorításban vannak: a nehéz körülmények között is biztosítani kell az adóbevételeket az állam működéséhez és a társadalombiztosítási juttatásokhoz, másrészt viszont kíméletesen kell bánni az adózókkal, biztosítva az esetleges fellendülés alapjait.

Az APEH elnöke szerint a válságban még következetesebbnek kell lennie az ellenőrzésnek, mert általában elszaporodnak az adózás alóli kibúvási kísérletek, ami nem lehet megoldás a helyzetre. Az ellenőrzésnek ezért visszatartó erőnek kell lennie. Ugyanakkor a bajba jutott cégeknek az OECD ajánlásaihoz hasonlóan az APEH is bizonyos kedvezményeket biztosít, például az adótartozás átütemezésével, részletfizetéssel vagy halasztással. "Ha látjuk, hogy van remény a túlélésre, akkor rugalmasabban kezeljük a kérelmeket" - hangsúlyozta Szikora. Az OECD adatai szerint Nagy-Britanniában az adózók fél százaléka fizeti a jövedelemadó 17 százalékát, az Egyesült Államokban pedig az adózók egy százalékától származik a jövedelemadó-bevétel negyven százaléka. Az APEH elnöke szerint annak ellenére, hogy Magyarországon még nincs ennyire "szétszakadva" a társadalom, világjelenségről van szó, ezért az Adóigazgatási Fórum arra is javaslatot tett, hogy az adóhatóságokon belül külön szervezeti egységek foglalkozzanak a nagy vagyonnal rendelkezőkkel.


 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?