2009. május. 25. 06:39 Utolsó frissítés: 2009. május. 25. 11:09 Vállalkozás

Előrehozott nyugdíj, felmentési idő és nyugdíjaztatási kérelem

Előrehozott nyugdíjba szeretnék menni, a munkáltatómtól szeretném kérni a felmentésemet, a felmentési idő igénybevételével, de a nyugdíjaztatási kérelmemet csak a felmondási idő letelte után adhatom be. Mit kell tudnom ezzel kapcsolatban? Nyugdíj mellett dolgozom, mennyit kell adóznom? Olvasóink kérdéseire az Adózóna nyugdíjszakártője, Molnár László válaszol.

1951-ben született köztisztviselő(nő) vagyok, szeretném kérni az előrehozott öregségi nyugdíjazásomat. A munkáltatómtól szeretném kérni a felmentésemet, a felmentési idő igénybevételével (ami nekem 8 hónap lenne), de a nyugdíjaztatási kérelmemet csak a felmondási idő letelte után adhatom be. Ha a tövényt a 8 hónap alatt módosítják az előrehozott öregségi nyugdíjra vonatkozóan, akkor nem mehetek nyugdíjba? Nem kaptam egértelmű felvilágosítást az ügyben sem, hogy végkielégítés vagy jubileumi jutalom (a 40 éves, 38 év ledolgozott munkaviszony mellett) jár-e.

Ön, mivel 1951-ben született, már 2008-ban, 57 éves korában megszerezhette az előrehozott öregségi nyugdíjra való jogosultságát, amennyiben rendelkezett az előírt (38-33 év) szolgálati idővel. 2008-tól az előrehozott öregségi nyugdíj jogosultság további feltétele lett az alapul szolgáló biztosítási jogviszony megszüntetésének előírása. 

Ez utóbbi szabályozás következtében az előrehozott nyugdíj megállapítására valóban csak a felmentési idő leteltét – a biztosítási jogviszony megszűnését – követően kerülhet sor.

Felvetett problémájának megoldását jelenti, hogy a jelenlegi törvény biztosítja az úgynevezett szerzett jog érvényesítését, védelmét. Ez konkrétan azt jelenti, hogy ön az adatok alapján 2008-ban megszerezte az előrehozott nyugdíjra való jogosultságot (57. életévét betöltötte és megszerezte a 38 év szolgálati időt ), de mivel megszerzett jogát csak később kívánja érvényesíteni, ezt annak ellenére megteheti, hogy 2009-ben már magasabb az előrehozott nyugdíjhoz előírt korhatár és szolgálati idő. E jogosultságát ugyanis bármikor érvényesítheti, tekintet nélkül arra, hogy a nyugellátást mikor, illetve mely időponttól kezdődően állapítják meg.

Egyebekben az előrehozott nyugdíj összegét azon rendelkezések szerint kell megállapítani, amelyek arra az időpontra alkalmazandóak, amelytől kezdődően a nyugellátást megállapítják.

Tudomásom szerint, amennyiben nyugdíjazás címén szűnik meg jogviszonya, úgy végkielégítés nem, de a jubileumi jutalom megilleti.

Mennyi szja-t kell fizetnem 2008-ra, ha nyugdíjasként a tavalyi évben 216 000 forint volt a munkabérem? A nyugdíj összege, amit 2007 augusztusában állapítottak meg, 2008-ban 1 565 131 forint volt.

A második kérdésre a választ az Adózónán olvashatja.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?