2009. május. 06. 14:18 Utolsó frissítés: 2009. május. 06. 14:05 Vállalkozás

Kifizették az elmaradt munkabéreket a gyár dolgozóinak

Kifizette dolgozói elmaradt bérét a salgótarjáni öblösüveggyár, az adó-, valamint szállítói tartozásai ellenére biztosítja a folyamatos termelés feltételeit - mondta Géczy Józsefné, a gyár titkárságvezetője, a gyárról megjelent korábbi hírekre reagálva.

Géczy Józsefné elismerte, hogy az utóbbi fél évben nem nagyon volt pontos fizetési nap, de a bevételek függvényében folyamatosan rendezték a tartozásokat, és április végére kifizették az elmaradt munkabéreket.
Elmondta: a 2006 októberétől szlovák tulajdonban lévő, R-Glass Hungary Kft. néven működő öblösüveggyárnak a pótlékokkal együtt 420 millió forintos adótartozása van, emellett ugyanakkor 120 milliós áfa-visszaigénylési lehetősége. 2008-ban a gyár árbevétele meghaladta a 2 milliárd forintot, 90 százalékban továbbra is exportra termelnek, Európa országaiba szállítanak, és megtartották a hazai nagy vevőket is. Bizonyos szállítók hitelezővé váltak, de a nagyobb beszállítókkal sikerült biztonságos megállapodást kötni.

A titkárságvezető hangsúlyozta: van megrendelése a gyárnak, és biztosítják a folyamatos termelés feltételeit. Kitért rá, hogy a környező országokban, Ausztriában, Németországban, Szlovákiában, Csehországban az elmúlt években bezárták az üveggyárakat, Lengyelországban egy maradt, vagyis aki tud termelni és talpon marad, az jó helyzetbe kerül. A működési feltételekhez a finanszírozást külföldi bankokon keresztül akarják megoldani. A dolgozók múlt év novemberétől kapják késve fizetésüket, a gyár víz- és közüzemi számlákkal is adós, telefonvonalait pedig leszereltette.
   
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan került ilyen helyzetbe az öblösüveggyár, Géczy Józsefné elmondta: a fő probléma, hogy az R-Glass Kft. nem a nulláról indult: az új tulajdonos 2006 októberében 540 dolgozót vett át munkajogi jogutódlással, noha ennyi emberre nem volt szüksége. Ez a kötelezettség a pereket és a végkielégítéseket számítva 200 millió forintba került, a munkaügyi perek miatt pedig kizárták a gyárat a pályázatokból, így a működtetéshez semmilyen támogatást nem kaptak. Ezzel párhuzamosan két pénzintézet, a Háromkő Takarékszövetkezet és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. bíróságon támadta meg a felszámolási eljárást. A pert a pénzintézetek elveszítették, de a 2008 decemberében meghozott ítéletig a gyár vagyonát zárolták, így a kft. nem jutott banki hitelhez.
   
Az 1983-ban alapított gyár finanszírozási problémái 2003-ban kezdődtek. Az akkori ST-Glass Rt. többségi tulajdonosa 2004 végéig a Magyar Befektetési és Vagyonkezelési Rt. és a Borsod-Abaúj 2000 Kft. volt. Akkor a Saye Kft., majd 2005 márciusában a Stonefarm Befektetési és Tanácsadó Rt. tulajdonába került. 2005 áprilisában, a működés fenntartása mellett megkezdődött a gyár felszámolása, majd négy sikertelen pályázat után 2006 októberében a hárommillió forint törzstőkéjű losonci R-Glass Hungary Kft. vásárolta meg. 2003-ban még 965-en dolgoztak a gyárban, a felszámolás megkezdésekor 650-en. A szlovák tulajdonos 540 embert vett át, a gyár dolgozóinak létszáma 277.

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?