Többen pályáznak, mint valaha
A jelentős gazdasági visszaesés ellenére sem csökkent a kkv-k pályázási hajlandósága. Az intenzív érdeklődés okai lehetnek egyrészt a korábbinál kedvezőbb feltételekkel elérhető támogatási források, másrészt a pályázók üzleti stratégiai megfontolásai is.
A mikro-, kis- és középvállalkozások által 2009. február közepe óta benyújtható, technológiafejlesztéseket támogató Gazdaságfejlesztési Operatív Programra eddig több mint 500 pályázat érkezett be. Az első negyedév végéig beérkezett pályázatok támogatási igénye eléri a 8,8 milliárd forintot, amely az idén rendelkezésre álló források 49 százalékát teszi ki.
„2008-ban az elsősorban gép- és eszközberendezésre fordítható pályázaton több mint 1000 vállalkozásnak ítéltek meg vissza nem térítendő támogatást, összesen 8,8 milliárd forint értékben - ez pályázatonként átlagosan 8,7 millió forint támogatást jelent. Ehhez képest az idei első negyedévben pályázatonként ennek közel dupláját, átlagosan 17,3 millió forint összegű támogatást igényeltek a vállalkozások” – összegezte az első negyedév tapasztalatait Bognár Mihály, a K&H Pályázati tanácsadás igazgatóság vezetője.
Kedvező pályázati feltételek
A pozitív pályázási hajlandóság több okra vezethető vissza. Egyrészt 2008-hoz képest növekedett a pályázatokon elnyerhető vissza nem térítendő támogatások maximális összege – Budapesten és Pest megyében 10-ről 20 millió forintra, a többi hat régióban pedig 20-ról 50 millió forintra –, másrészt a támogatás mértéke az elszámolható költségek vonatkozásában elérheti a 70 százalékot. „A támogatási összeg felső határának kitolása főként azoknál a nagyobb beruházásoknál kedvező, ahol a nagyobb projektméret eddig nem tette lehetővé az egyszerűsített eljárásrendben való indulást” – magyarázta a K&H szakembere.
A további okok közé tartozik az is, hogy az ún. automatikus pályázati forrásokat most már a középvállalkozások is igényelhetik, akik jellemzően nagyobb beruházási elképzeléseikhez keresnek finanszírozást. Ezen túlmenően a pályázati feltételekben is számos könnyítés született, mint például a 25 millió forintot el nem érő támogatások esetében a biztosítékmentesség, vagy a megítélt támogatás akár 40 százalékát elérő, szinte automatikusan lehívható támogatási előleg.
Az automatikus pályázatok mellett elindultak a kis- és középvállalkozások, valamint a nagyvállalatok komplex beruházásait támogató konstrukciók is. Ez utóbbiakat már a közép-magyarországi régión kívül, a nem hátrányos helyzetű térségekben megvalósuló fejlesztésekhez is igénybe lehet venni. Továbbá a korábbi évek pályázati feltételei is jelentős mértékben enyhültek, így például megengedett az árbevétel-csökkenés vagy a munkaerői létszám megtartás.
Minden eddiginél erőteljesebben érvényesül a stratégiai gondolkodás a pályázatkészítési és pályázati projektmenedzsment szolgáltatásokat igénybe vevő kkv-k körében. „Sok vállalkozás a könnyített feltételek miatt most nyújtja be pályázatát, de az elnyert forrásokat nem azonnal, hanem a projekt megvalósításának ütemében - akár a rendelkezésre álló 24 hónapot kitöltve - hívja majd le, amely 1-2 éven belül komoly helyzeti előnyhöz juttathatja a pályázó vállalkozásokat közvetlen versenytársaikkal szemben” – jellemezte a pályázati piacot Bognár.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.