Megtámadnák a részvényesek a Telekom közgyűlését
A Magyar Telekom közgyűlésén leszavazták azt az indítványt, amely 10 százalékban maximálta volna EU-n és OECD-n kívüli tulajdonosok szavazati jogát. Az ezzel kapcsolatos aggályok és esetleges lebonyolítási szabálytalanságok miatt több kisrészvényes arra készül, hogy érvénytelenné nyilváníttatja a szavazást. A közgyűlésen új információk láttak napvilágot a White&Case vizsgálattal kapcsolatban, amelyben a Nemzeti Nyomozó Iroda is nyomoz.
© Stiller Ákos |
Ez pedig - állítják a javaslatot megfogalmazó magánbefektetővel egyetemben - beláthatatlan következményekkel járhat a többi részvényes számára. Úgy vélik, elvárható lett volna, hogy a szerintük jogszerűtlenül szavazásra bocsátott javaslatot a közgyűlést levezető elnök elutasítsa, vagy legfeljebb arról szavazzon a közgyűlés, hogy a javaslat egyáltalán felvehető-e a napirendi pontok közé.
Független vizsgálat? |
Eddig összesen 10 szerződést találtak gyanúsnak mintegy 3,7 milliárd forintnak megfelelő összegben a Magyar Telekom Nyrt.-nél 2006. óta vizsgálódó amerikai White & Case LLP jogi iroda szakértői. Ezekkel összefüggésben a távközlési csoport eddig 16,7 milliárd forintot fizetett ki a jogi iroda mellett az ügybe bevont egyéb szervezeteknek szakértőknek. A Magyar Telekom csoportnál először a 2005. évi pénzügyi jelentés auditálásakor bukkant a könyvvizsgáló PricewaterhouseCoopers a montenegrói leányvállalattal összefüggő két gyanús megállapodásra, amelynek nyomán 2006-ban elindult a vizsgálat. Az eljárás alatt további két ottani tisztázatlan kontraktus került elő. |
A túlköltekezésnél azonban súlyosabb vád is elhangzott a közgyűlésen. Kustra Pál kisrészvényes - aki korábban a Magyar Telekom stratégia projektmenedzsereként a macedón és montenegrói beruházásokért volt felelős - azzal állt elő: a Telekom és a White&Case között 2006 januárjában létrejött szerződést információi szerint amiatt erősítették meg ugyanazon év februárjában, mert a White&Case amerikai ügyvédei 15 év Amerikában letöltendő börtönbüntetéssel fenyegették meg az igazgatóság tagjait, ha nem szentesítik a megállapodást. A felszólaló kisrészvényes magyarázatot kért arra is, hogy miként lehetséges, hogy a szerződést aláíró egyik félnek, nevezetesen Dr. Farkas Ádámnak nem volt meg az aláírás időpontjában az ahhoz szükséges cégjegyzési joga.
A 2008-as közgyűlés | ||
|
A közgyűlés után szerettünk volna néhány kérdést feltenni a Magyar Telekom vezérigazgatójának, Cristopher Mattheisennek a közgyűlésen elhangzott főbb témákkal kapcsolatban, ám a sajtóosztály elhárította érdeklődésünket. A sajtónyilatkozat megtagadását azzal magyarázták, a közgyűlés elég transzparens volt ahhoz, hogy indokolatlanok legyenek a további kérdések.