Nagy a baj! Turisztikai csúcstalálkozó a Parlamentben
A turisztikai szakma konzultációs fóruma a Nemzeti Turisztikai Bizottság (NTB)...
A turisztikai szakma konzultációs fóruma a Nemzeti Turisztikai Bizottság (NTB) – amelyben a legfontosabb turisztikai civil szervezetek vezetői vesznek részt – 2009. március 6-án rendkívüli ülést tart a Parlamentben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével. Az ülésen az NTB vezetőségén és tagjain kívül részt vesznek a Regionális Idegenforgalmi Bizottságok elnökei, valamint a turizmusért is felelős önkormányzati miniszter Dr. Gyenesei István.
A 32 fős NTB a turizmust irányító miniszter döntés-előkészítő és tanácsadó szerve, amely képviseli a turisztikai szakma minden területét.
A rendkívüli ülés célja, hogy a turisztikai ágazat legfontosabb stratégiai kérdéseit (szabályozó-változások, keresletösztönzés, stb.), az ágazat versenyképességét veszélyeztető tényezőket bemutassák a Miniszterelnök számára, továbbá kiindulva a turizmus nemzetgazdasági jelentőségéből felvázolják azokat a lépéseket, amelyek megvalósításával a hazai turisztikai ágazat továbbra is a magyar gazdaság stratégiai húzóágazata maradhat, hosszú távon, a gazdasági válság ellenére is.
Ilyen szintű, a turisztikai szakma által kezdeményezett találkozó utoljára 2004 nyarán volt - jelezte kiadott közleményében a Magyar Turizmus Zrt., a nemzeti turisztikai marketingszervezet.
Van mi ért aggódni
Nem véletlen, hogy a turisztikai szakma megkondítja a vészharangokat. Az ágazatot, amely a GDP 8,8 százalékát adja, s mintegy 400 ezer embernek biztosít Magyarországon munkát, várhatóan több igen hátrányos változás érinti a közeljövőben.
A beutazó forgalmat kedvezőtlenül befolyásolhatja a szállásdíjak áfájának emelése, amely komoly mértékben rontja a hazai szállodák versenyképességét. A tervezett 23 százalékos áfánál Európában egyetlen országban, Dániában van magasabb (25 százalékos) kulcs. A régiós versenytársaknál (Bécs, Prága) lényegesen alacsonyabb (5-10 százalék) ez az érték.
Az utóbbi években számottevő fejlődést felmutató belföldi turizmus további erősödését pedig az üdülési csekk megadóztatása érintheti kedvezőtlenül.
Van tehát bőven miért aggódni a szakmai szervezeteknek, különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy idén a nemzetközi kilátások sem igazán derülátók. A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) előrejelzése szerint a 2008-as 1,8 százalékos bővülés után az idén várhatóan stagnálni, vagy kismértékben csökkenni fog a nemzetközi turizmus.