2008. november. 17. 12:18 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 17. 12:53 Vállalkozás

Veszteséges volt a Mol a harmadik negyedévben?

Veszteséges negyedéve a Molnak utoljára 2003-ban volt; a 2007.

Veszteséges negyedéve a Molnak utoljára 2003-ban volt; a 2007. július-szeptemberi időszakban az adózott eredmény 73,4 milliárd forintra rúgott. Az elemzők 36,7 milliárd forintos EBIT-re számítanak – egy évvel korábban ez a mutató 92,9 milliárd forint volt.

Az olajár a szóban forgó három hónapban mintegy 30 százalékkal csökkent – emelik ki az elemzők. A forint gyengülése miatt ráadásul megugrott a társaság devizaadóssága is.

Az előrejelzésben a KBC, az Erste bank, az Intesa Sanpaolo, a Concorde Securities, a Raiffeisen International bank, az ING és a Merrill Lynch elemzői vettek részt.

Miért lehet veszteséges a Mol?

Elemzők hangsúlyozzák, hogy a harmadik negyedéves mínusz alapvetően négy tényezőnek tudható be. Az első, hogy a negyedéves olajár-esés következtében az olajkészletek átértékelése miatt jelentős veszteségei keletkeznek a Molnak. Ezen túl az olasz finomítójában egy rövid leállás is veszteségek okozott, valamint a forint gyengülése is hizlalta a pénzügyi veszteséget. A negyedik tényező a CEZ-opciója volt: ennek negyedév végi átértékelése a Mol részvények árfolyamától függ, így a zuhanó kurzus miatt az opción tetemes mínusz keletkezett.

A szakemberek hozzáteszik, hogy az első ránézésre gyászos negyedévből nem kell messzemenő következtetéseket levonni, ha a föntebb taglalt trendek megfordulnak, akkor a következő negyedévekben ismét jókora plusz állhat a nettó eredmény soron. Itt persze hozzá kell tenni, hogy a szeptemberrel záruló harmadik negyedév óta az olajár, a forint és a Mol árfolyama is tovább esett...

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?