Akik már túl vannak a válságon – Terjeszkedhetnek a magyar gyógyszergyártók
Míg a tartós fogyasztási cikkek gyártóinak komoly gondot okozhat a következő...
Míg a tartós fogyasztási cikkek gyártóinak komoly gondot okozhat a következő hónapokban a csökkenő fogyasztás miatti kereslet-visszaesés, a gyógyszeriparnak ilyen gondokkal biztosan nem kell számolnia. Az emberek ugyanis válság idején sem a gyógyszerfogyasztásukat fogják vissza, így az értékesítési volumenek szinte biztosan nem csökkenek a recesszió idején sem. Bár árerózió természetesen lehet a krízis alatt, ez a globálisan megfigyelhető generikus verseny fokozódása miatt minden bizonnyal a válság nélkül sem lenne másképp.
Túl vannak a saját krízisükön
Nem kell a recesszió miatt komoly visszaesésre számítani a magyar gyógyszergyártóknál sem, amelyek ráadásul tulajdonképpen már túl vannak saját válságukon. A hazai gyógyszeripart ugyanis sokkal rosszabbul érintette a 2007 januárjában élete lépő gyógyszer-gazdaságossági törvény, mint a mostani krízis.
Tavaly a jogszabály miatt – ami jelentős árcsökkentésre késztette a vállalatokat, úgy, hogy közben a fogyasztói terhek emelkedtek – a rendszerváltás óta először szűkült a hazai gyógyszerpiac, ami hatalmas bevételkiesést jelentett a Richternek és az Egisnek. Ráadásul emellett komoly extra elvonásokkal is szembe kellett nézniük a cégeknek, így nyereségüket nem csak a forgalomcsökkenés vetette vissza, hanem az egyéb adók és elvonások is. Épp ezért jelenleg nagyon úgy néz ki, hogy a törvényhez képest a mostani válság szinte sétagalopp lesz a magyar gyógyszercégeknek.
Alig változó prognózis
Ezt támasztják alá egyébként a cégek várakozásai is. Azt követően, hogy a múlt héten mind a Richter, mind az Egis az elemzői előrejelzéseknek nagyjából megfelelő negyedévről számolt be, azaz növelte árbevételét és adózott nyereségét is, a két társaság vezetői jelezték: a jövőben is bővülést várnak. Bár a vállalatok óvatosságból egyes piacokon lefelé korrigálták korábbi prognózisukat, olyan piac is akad, ahol most kedvezőbbnek látják a képet, mint néhány hónapja, így valószínűleg komoly lassulástól nem kell tartani.
A Richter például kizárólag Oroszországban illetve a FÁK régióba csökkentette némileg korábbi növekedési várakozásait a válság miatt, minden bizonnyal azért, mert attól tart, hogy helyi vevőinek romlik a fizetőképessége. A régió legnagyobb országában három hónapja még 10 százalék körüli bővülést várt a cég, most stagnáló forgalommal számol. A többi államban a jelenlegi prognózis szerint 15 százalék körül alakul a forgalomnövekedés (a korábbi előrejelzés ennél enyhén magasabb volt).
Ezzel szemben Bogsch Erik vezérigazgató a harmadik negyedéves számokat elemző sajtótájékoztatón két fontos piacon is felfelé módosította az eddigi előrejelzést: Magyarországon a korábbi 10 százalékos visszaesés helyett most csak 6 százalékos csökkenést várnak, míg az Egyesült Államokban a korábbi csökkenéssel, stagnálással szemben jelenleg úgy vélik: mintegy 5 százalékkal emelkedhet az árbevétel.
Hasonló a helyzet az Egis háza táján is. A vállalat, amely most zárta üzleti évét, jövőre a legtöbb piacán emelkedést vár. Marosffy László vezérigazgató-helyettes jelezte: úgy érzik, a hazai piacon elérték a mélypontot, így az előző üzleti év 8 százalékos visszaesését követően enyhe növekedés lehet Magyarországon is.
Az elmúlt esztendőhöz hasonlóan jelentős bővüléssel számolnak a kelet-európai régióban is: itt a 15 százalékot is meghaladhatja a növekedés, Lengyelországban például ötödével ugorhat meg az értékesítés. Kizárólag Oroszországban módosította lefelé előrejelzését az Egis is: szintén a fizetési képesség romlása miatt 10 százalékra vették vissza a növekedési várakozást. Összességében egyébként a társaság a tavalyinál magasabb árbevétel-bővüléssel számol: míg a most zárodott üzleti évben 4 százalékkal nőtt a forgalom, jövőre 6 százalékos lehet a növekedés.
Bevásárolhatnak?
Nem elég, hogy növekedésüket nem veti vissza jelentősen a válság, szakértők szerint akár ki is használhatják a kialakult helyzetet a hazai gyógyszergyártók. Mind az Egisnek, mind a Richternek jelentős likvid eszköz, illetve készpénzállomány áll ugyanis rendelkezésére, így a mostani tőzsdei zuhanásokat, illetve depresszív befektetői hangulatot kihasználva akár felvásárlásokat is megvalósíthatnak.
Marosffy László egyértelműen jelezte, hogy az Egisnek vannak ilyen irányú tervei, s folyamatosan keresik a lehetőségeket a terjeszkedésre, igaz konkrét akvizíciós célpontja jelenleg nincs a cégnek. Bogsch Erik némileg más jellegű terveket vázolt, mint elmondta: a Richter számára jelenleg a portfólió megújítása a legfontosabb. Felvásárlásoktól ugyanakkor ők sem zárkóznak el: a Richter vezér korábban már többször jelezte, hogy mindig megvizsgálják a lehetőségeket.