2008. október. 22. 12:59 Utolsó frissítés: 2008. október. 22. 10:45 Vállalkozás

Van-e kiút a kisvállalkozóknak a válságból?

Felkészületlenül érte a kkv-szektort a válság, eluralkodott a pánikhangulat. A vállalkozók fizetőképességük megtartása érdekében nem tudnak mihez nyúlni, néhány hónap tétlenség és tengődés is a piaci működésüket veszélyezteti.

A kereskedelmi bankok eddig sem teremtettek rózsás helyzetet a mikro- és kisvállalkozóknak, ám a finanszírozási feltételek várható szigorítása és a törlesztőrészletek emelkedése még jobban megnehezíti e vállalkozások pénzhez jutását - írja a Vállalkozói Negyed. Az Unió Kkv-vállalkozásfejlesztési Iroda, amely tíz éve segíti a tőke- és forráshiányos mikro- és kisvállalkozásokat, a válságra való tekintettel ingyenes konzultációt kínál a cégvezetőknek - mondta a lapnak Lévai Péter, a vállalkozáfejlesztő iroda ügyvezetője.

Az egy órás beszélgetés során felmérik a vállalkozás jelenlegi állapotát, elemzik a tevékenységi köröket, megvizsgálják az üzleti tervet és kiválasztják a támogatható tevékenységeket. "A válság miatt most a pályázatok mellett elsősorban az Új Magyarország Mikrohitel Program keretében elérhető forrásokhoz próbáljuk hozzájuttatni ügyfeleinket" - mondja Lévai. Az ügyvezető szerint a gazdasági minisztérium gyorsan reagált, amikor a mikrohitel-program keretében elérhető támogatások keretösszegét ötről tízmillió forintra emelte, és a futamidőt hatról tíz évre hosszabbította. 

Az iroda ügyfelei elsősorban a vállalkozói szektor kilencvennyolc százalékát adó, kétszázmillió forint árbevétel alatti, kilenc főnél kevesebbet foglalkoztató cégek. Az iroda az általa szervezett konferenciákon jelenleg a válságra, illetve annak túlélésére készíti fel a vállalkozókat. Az ügyvezető szerint a mikrohiteleknél is kedvezőbb megoldást nyújthat a Széchenyi-kártya, aminek az előkészítésében a vállalkozásfejlesztő iroda is szerepet vállalt. Kérdésünkre Lévai elmondta, hogy az iroda magas elfogadási aránnyal közvetít a KA-VOSZ Zrt. és a vállalkozások között: az irodához forduló tíz vállalkozásból hét megkapja a kártyát. "Akik nem járnak sikerrel, azok vagy megpróbáltak eltitkolni valamit a felmérés során, vagy olyan rejtett hibák kerültek elő az átvilágításkor, amiről még a vállalkozó sem tudott" - mondja az ügyvezető.

 

Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2025. január. 16. 18:16

Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen

Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.