2008. május. 27. 11:16 Utolsó frissítés: 2008. május. 27. 11:36 Vállalkozás

Egymilliárd fölött a legjobb magyar kkv-k

A GDP 45-50 százalékát állítják elő Magyarországon a kis- és középvállalkozások, amelyek a munkaerő 70 százalékát foglalkoztatják és a beruházások 50 százalékát adják. A szektorba mégsem fektetnek annyit, mint amekkora ezen vállalkozások gazdasági szerepe.

A kis- és középvállalkozások gazdaságban betöltött szerepe jóval nagyobb, mint a szektorba befektetett tőke mennyisége – mutatott rá Tüske Tamás az Enterprise Investors magyarországi vezetője, és hozzátette: 2006-ban mindössze 575 millió forintnyi tőkét invesztáltak 35 kis- és középvállalatba a pénzügyi befektetők. A szektorba tartozó 36 ezer vállalkozás összesen mintegy 100 millió forint árbevételt ért el 2007-ben. A kis- és középvállalatok gazdaságban betöltött szerepének fontosságára kívánják felhívni a figyelmet a Pegazus Díj alapítói. Az Enterprise Investors cégértékelési tanácsadást, a KPMG pénzügyi gyors diagnózist a társaság helyzetéről, a Dun&Bradstreet a vállalkozás jelenlegi vevőállományának kockázat-elemzését, a Portfolio pedig bemutatkozási lehetőséget ajánlott fel a Pegazus Díj nyerteseinek saját weboldalán.

A díjazottak kiválasztásánál éppen ezért a transzparencia volt a leglényegesebb szempont: csak olyan vállalkozások kerülhettek a toplistára, amelyek árbevétele 2004 és 2006 között  dinamikusan növekedett, s az utolsó évben meghaladta az egymilliárd forintot. Ezen kívül elvárás volt, hogy megfelelő likviditási mutatóval rendelkezzenek, több mint négy éves működést tudjanak felmutatni és teljes egészében magyar tulajdonban legyenek. A telekommunikáció, a feldolgozóipar, a pénzügyi, gazdasági, valamint média szektorban tevékenykedő cégek nyilvános cégadatait a Dun&Bradstreet dolgozta fel és bocsátotta a díj alapítóinak rendelkezésére.

Kiszámíthatóság kell a növekedéshez

A gazdasági környezet kiszámíthatóságának hiányát említette cége számára a legnagyobb nehézségként Guller Zoltán, Közép-Magyarországi régióban harmadik helyezést elért Commitment Zrt. vezérigazgatója. A közoktatási szektor számára szolgáltató cég vezetője kiemelte: a jogszabályok folyamatos átalakítása és a fizetési fegyelem hiánya gátolja leginkább a közepes méretű cégek fejlődését. „Egy bebetonozott piacra sikerült új lendületet hoznunk, amikor huszonéves programozóinkat és az ötvenes iskolaigazgatókat egy asztal mellé ültettük. – vélekedik sikerük titkáról Guller Zoltán.

A sokszor nem elérhető, vagy drága bankhitelen kívül a kockázati tőke befektetésből származó forrás is segítséget jelentene, ám 2007-ben a magyar kisvállalkozásokba mindössze 12 tranzakció keretében 365 millió euró tőkebefektetés érkezett. Tüske Tamás megerősítette: a magyar piac a befektetők számára már nem számít kockázatosnak, de a gazdasági növekedés mértéke most az uniós átlag alatt van.

Kkv – a stabil mag

„Az ország számára fontos, hogy gazdasági erejének magját egy stabil és erős kis- és középvállalkozói kör adja.” – hangsúlyozta Waberer György, a Pegazus Díj Közép-Magyarországi régió díjátadójának díszvendége, aki elmondta, hogy 15 éve ő is kisvállalkozónak számított, már viszont 100 milliárdos árbevételű cégcsoportot vezet. A díjazottaknak a Pegazus Díj átadásakor azt kívánta, hogy rövidesen ők is díjátadókká váljanak.

 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.