Garanciák kkv-knak: mekkora az érdeklődés?
Mostanában kezdik felfedezni a kis- és középvállalkozások az általuk igényelhető befektetési tőkegaranciát, uniós pályázataikhoz pedig a bankgaranciánál olcsóbban és gyorsabban kapható kezességet.
HVG |
Lapzártánkig nyolc kis- és középvállalkozás (kkv) igényelte a Start tavaly augusztustól elérhető pályázati kezességvállalási szolgáltatását. Ezt négyféle - a társadalmi megújulás, a humánerőforrás-fejlesztési, a gazdaságfejlesztési és a gazdasági versenyképességi - hazai uniós operatív program keretében elnyerhető támogatásokhoz lehet kérni. "A kkv-k számára a támogatott projektekhez szükséges saját erő előteremtése és a támogatás előfinanszírozása nehezen megoldható feladat, előfordul, hogy a támogatás visszafizetését garantáló biztosítékra már nem jut szabad fedezet" - mondta a HVG-nek Zoltán Csaba, a Start vezérigazgatója.
Márpedig az uniós támogatás folyósítására mindaddig nem kerülhet sor, amíg a biztosíték nem áll rendelkezésre. Ez utóbbi lehet jelzálogjog ingó vagy ingatlan vagyontárgyon, bankgarancia, illetve garanciaszervezet kezességvállalása. Egy támogatott beruházásnál egyrészt szükség van a saját erőre, másrészt a támogatási összeg és a beruházás visszaigényelhető áfájának előfinanszírozását is meg kell oldani, s erre jön még a támogatás összegével megegyező biztosítéknyújtási kötelezettség. Szakértők szerint ilyen esetekben érdemes igénybe venni a garanciaszervezetek kezességvállalását, amikhez általában fedezet nélkül lehet hozzájutni - szemben a bankgaranciával, amelyhez még készpénz-, értékpapír-, ingatlanfedezet vagy egy másik bank által nyújtott viszontgarancia is társulhat -, így egy támogatott beruházás nem igényel a beruházás összegénél magasabb rendelkezésre álló fedezetet.
A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és az állami MFB-csoporthoz tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. által 50 millió forinttal 2006 őszén alapított Start legalább 5 millió, legfeljebb 100 millió forint értékben vállal készfizető kezességet. S ha a pályázó a támogatási szerződésben foglaltakat nem - vagy nem megfelelően - teljesíti, akkor visszafizeti helyette a támogatást. Ehhez a Start nem kér fedezetet a pályázóktól. A kifizetések forrása a 6,3 milliárd forint értékű Start Garancia Alap, amely a német kormány által 1991-ben adott, szénsegélyként is ismert támogatási programból megmaradt. Ez az összeg - amit kizárólag a németekkel egyeztetett célra lehetett és lehet felhasználni - az utóbbi 17 évben az MVA egy elkülönített számláján kamatozott, s másfél éves tárgyalás után a németek beleegyeztek, hogy az a kkv-k garanciájára fordítódjék. A Start pályázati kezességvállalása igazából csak szeptembertől vált vonzóvá a kkv-k számára. Akkor fogadta el a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség a Start kezesi nyilatkozatát, ami lehetővé tette a társaságnak, hogy kezességi díját évi fix 2 százalékban állapítsa meg, valamint hogy a beérkezett igénylésekről tíz naptári napon belül döntsön.
Az EU-pályázati kezességvállalásban a Startnak tavaly novembertől versenytársa akadt, a Hitelgarancia Zrt. (HG), amely a múlt héten hozta tető alá első szerződését. A társaság a tokaji Chateau Hotel Andrássy bővítésére elnyert 126 millió forintos EU-támogatás mögé állt. Versenyről mindazonáltal túlzás lenne beszélni, hiszen a HG kondíciói mindössze egy ponton, az éves díjban térnek el a Startétól. Utóbbi évi fix 2 százalékával szemben a HG évi 1,5-2 százalékos díja az adott ügyfél minősítésétől és az ügylet kockázati besorolásától függ - tájékoztatta a HVG-t Király Zsolt, a HG marketingigazgatója.
HVG |
Kevésbé volt eddig sikeres a Start másik terméke, a tőkegarancia, lapzártánkig mindössze három ilyen igény érkezett, de csak kettőből lett szerződés. Az eredmény alapvetően a tavalyi visszafogott magyarországi befektetési hajlandóságnak köszönhető. A 73 taggal rendelkező Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület felmérése szerint például tagjaik 2007 első tíz hónapjában mindössze hét olyan, egyenként 1 millió euró alatti befektetést hajtottak végre, amihez a Start adhatott volna tőkegaranciát. Az is igaz, hogy a kockázatitőke-befektetők már csak presztízsből sem szeretnek invesztíciójuk előtt garanciáért folyamodni, attól tartanak ugyanis, hogy ez a hozzáállás azt üzenné a külvilágnak, maguk sem igazán bíznak az üzleti sikerben.
Ezzel a lehetőséggel egyébként a Start azt a szűk keresztmetszetet próbálja átvágni, miszerint a kezdeti fejlődési szakaszban lévő kkv-k általában azért nem kapnak bankkölcsönt, mert hitelképességük gyenge, a tisztán piaci alapon működő kockázatitőke-befektetők pedig az átlag feletti rizikók miatt húzódoznak a finanszírozástól. A Start jelenleg Magyarországon egyedüliként hajlandó effajta biztosítékot nyújtani, azt ugyanis a magáncégek túl kockázatosnak tartják - mondta Zoltán Csaba. Az egyedi befektetéshez kapcsolódó tőkegarancia lényege, hogy a Start évi 1-4 százalékos díjért kezességet vállal az ügyfél által tőkeemeléssel megvalósított befektetés 50-80 százalékának, 5-100 millió forintnak a megtérítésére, ha az invesztíció tárgya felszámolás vagy végelszámolás alá kerül. A garancia maximum öt évre szólhat, ha ezalatt a befektetés gazdát cserél, akkor a Start igényt tart a hozam legfeljebb 10 százalékára. Az úgynevezett portfólió-tőkegarancia pedig a Magyarországon létrejövő, kkv-kba fektető kockázatitőke-alapok tulajdonosainak kezeskedik arról, hogy megtéríti az alap végelszámolása során esetleg keletkező tőkeveszteséget az alap legfeljebb 50 százalékáig.
Csabai Károly