Többmilliárdos bírság a Deutsche Telekomnak
Április 10-én az Európai Bíróság 12,6 millió euróra bírságolta a Deutsche Telekomot, amiért visszaélt monopolhelyzetével. Ezzel párhuzamosan az egyik legnagyobb konkurense is többszázmillió eurós kártérítésért pereli a céget - olvasható a Handelsblatt hétvégi számában.
A Deutsche Telekomot (DT)először 2003-ban marasztalta el és kötelezte 12,6 millió euró (3,2 milliárd forint) megfizetésére az Európai Bíróság, amiért 1998 és 2002 között visszaélt monopolhelyzetével: vezetékes vonalát ugyanis magasabb áron értékesítette a tőle vásárló nagykereskedőknek (versenytársainak), mint saját végfelhasználóinak. Ezzel pedig arra kényszerítette konkurenseit, hogy eleve drágábban adják vonalukat a saját előfizetőknek. A bíróság szerint a Deutsche Telekom tehető felelőssé azért, hogy a piac többi szereplőjének lehetősége sem volt felvenni a versenyt a DT áraival.
A magyar gyakorlatban ez úgy nézne ki, mintha a Magyar Telekom drágábban adná a vonalát a UPC-nek, mint a T-Comos előfizetőknek, így a UPC előfizetői - függetlenül a UPC árképzésétől - drágábban telefonálnának, mint a T-com-osok. A DT még 2003-ban megfellebbezte az Európai Bíróság határozatát, de ezzel egyidejűleg - feltehetően a későbbi viták elkerülése végett - növelte saját előfizetőinek árát. Fellebbezését, amely arra hivatkozott, hogy árképzését az úgynevezett árszabályozó hivatal jóváhagyta, a bíróság április 10-i ítéletében elsőfokon elutasította, és ismét kiszabta a német cégre a 12,6 millió eurós bírságot. Az ítélet szerint a hivatal ugyanis legfeljebb az előfizetői árak felső határát szabhatja meg, az ármegállapítás már a cég saját felelőssége.
Ezért kérte az Arcor (a Deutsche Telekom egyik legnagyobb konkurense) egyelőre ismeretlen összegű, de feltételezhetően néhány száz millió eurós nagyságrendű kártérítési perének újrafelvételét, amelyet még 2005-ben - a bíróság 2003-as határozatával megegyező okokból - indított a német óriás ellen. Noha a Deutsche Telekom - a Handelsblatt értesülése szerint - tartalékot képzett az Európai Bíróság által kiszabott 3,2 milliárd forintos büntetésre, az Arcor számít arra, hogy konkurense fellebbezni kíván az elsőfokú ítélet ellen.