2007. október. 30. 10:20 Salgó Andrea (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2007. október. 30. 10:18 Vállalkozás

Online cégalapítás: gyorsabb, de nem olcsóbb?

Olcsóbb, egyszerűbb, gyorsabb - az elektronikus cégalapítással járó előnyök, ha igaz, jövő nyártól fognak markánsan érvényesülni. Egyetlen óra alatt lehet majd céget alapítani - ígérik a hatóságok.

Elektronikus úton céget alapítani gyorsabb, de nem feltétlenül olcsóbb, mint papíron - mutat rá egy budapesti ügyvéd, nem is titkolva, hogy ő például beépíti ügyvédi díjába az elektronikus ügyintézéssel járó adminisztrációs terheket, beruházási költségeket. Fél éve sincs, hogy a Hálónak nyilatkozó ügyvéd úgy döntött, bővíti szolgáltatásait az internetes cégalapítás feltételeinek megteremtésével, de hamar rájött: komoly árat kell fizetnie a gyors eljárásért. A Windows XP operációs rendszer, a széles sávú internet és a lehetőleg minél nagyobb kapacitású, lapadagoló funkcióval ellátott szkenner és persze a nyomtató olyan alapfeltételek, amelyek nélkül még elektronikus aláírást sem igényelhet az ügyvéd, pedig online céget másképp nemigen lehet alapítani.

"Ahhoz, hogy egy ügyvédnek hiteles e-aláírása lehessen, mindössze igényelnie kell a szolgáltatást, igazolnia kell kamarai tagságát, és ha a papírok rendben vannak, 2-3 héten belül kézhez kapja az elektronikus aláíráshoz szükséges kártyát" - összegezte a folyamatot Hegedűs Márton, a Microsec Elektronikus Aláírás-szolgáltató cég munkatársa. "A szolgáltatás ára a csomag tartalmától (fénykép, kártyaolvasó, időbélyeg) függően havonta kétezer-nyolcezer forint között van" - tette hozzá.

Közönséges halandónak viszont havonta akár több tízezer forintba is kerülhet a számítógépes infrastruktúra üzemeltetése, további tízezrek mehetnek el az aláírási címpéldányok kiállítási költségeire is. A címpéldányokat az e-cégalapítás keretében az ügyvédnek kell kiállítania és ellenjegyeznie, az aláíráshoz tartozó személyt - a közjegyző helyett is - neki kell beazonosítania. Ezután tehát az ügyvéd felelőssége, ha valaki mondjuk hamis személyi igazolvánnyal alapított céget. A közjegyző 2000-2500 forintot is elkér egy aláírási címpéldány hitelesítéséért, ugyanezt az öszszeget kell az ügyvédnek is kifizetni.

Ha drágább azért nem is, de feltehetően olcsóbb sem lesz az elektronikus eljárás a papíralapúhoz képest. Egy kft hagyományos úton történő alapításának költségei elérhetik a 170 ezer forintot, s ebből legfeljebb 50 ezer az ügyvédi munkadíj. Az elektronikus cégalapítás látszólag jóval olcsóbb, hiszen az ügyfélnek legfeljebb 15 ezer forintjába kerül az illeték és a közzététel, az ügyvédi költségek azonban meg is duplázódhatnak, hiszen a törvény e téren nem köti meg az ügyvédek kezét.

Bonyolítja az eljárást, hogy az ügyvédnek - minthogy adatszolgáltatási kötelezettsége van az adóhivatal és a nyomozó hatóságok felé az ügy elévülése után is - határozatlan ideig meg kell őriznie ügyfele eredeti dokumentumait. Ezt a pluszfelelősséget szintén beépíthetik a munkadíjba. A papíralapú eljárás előnye ezzel szemben, hogy a cégalapításhoz benyújtott eredeti papírokat a cégbíróság irattárában őrzik, az ügyvéd viszont 5-10 év elteltével (az elévülés után) akár le is selejtezheti a nála lévő okmányokat.

Ennek ellenére évről évre mind többen nyújtanak be cégbejegyzési kérelmet elektronikus úton - tájékoztatták a Hálót a Bács-Kiskun megyei cégbíróságon, ahova naponta 2-3, szeptember óta összesen 30-40 ilyen kérelem érkezett. Tavaly július óta az alapítási idő a beadvány megérkezésétől a cégbejegyzésig hivatalosan nem több 48 óránál. De az egyszerűsített eljárásnak van néhány, a hatóság által megszabott kritériuma: a társasági szerződést szerződésminta alkalmazásával készítik el, a jogi képviselő előzetesen cégnevet foglal a cégbíróságon a bejegyzendő társaság számára, a bejegyzési kérelmet elektronikus úton nyújtja be és a kérelem valamennyi törvényben előírt mellékletét csatolják, valamint az eljárási illetéket előzetesen befizetik. Ilyen egyszerűsített eljárásra minden gazdasági társaságnak lehetősége van.

Ám ha mindezeket az előírásokat betartja is a cégalapító, a Háló információi szerint nem két nap, hanem minimum tíz, mire online bejegyzik a céget. Jogi szakértők komolyabb javulásra csak 2008. július 1-jétől, az elektronikus cégalapítás kötelezővé tételétől számítanak. Szerintük addigra várhatóan elegendő tapasztalata és apparátusa lesz a cégbíróságoknak ahhoz, hogy zökkenőmentessé tegyék a folyamatot.

A tervek szerint jövő nyártól az egyszerűsített cégeljárásban egyetlen munkaóra alatt is megtörténhet a bejegyzés. Alkalmazásához nem lesz feltétlenül szükség előzetes cégnévfoglalásra, mint ahogy ma ezt elvárják: csak az elektronikus utat és a törvényi szerződésmintát követelik majd meg, és az utóbbiakat - a bt-k, kft-k mellett - a zrt-k is használhatják. Az egyórás cégbejegyzésnél a bíróság - az erre szolgáló számítógépes program segítségével - csupán a legszükségesebb feltételeket kéri számon az alapítóktól. Így vizsgálni fogja az ügyvédi meghatalmazást, az illeték befizetését, a bejegyzési kérelmet, megfelelő-e a cégnév, csatolták-e a törvényben felsorolt öt okiratot. Minden egyéb, a jogszerűséghez elengedhetetlen kellék megléte az eljáró jogi képviselő dolga és felelőssége lesz.