Tb-jogviszony: a nem biztosítottak is megúszhatják
December 31-én lejár a társadalombiztosítási jogviszony rendezésével kapcsolatos moratórium, addig minden érintettnek célszerű rendeznie azt. Ellenkező esetben jövőre fizetnie kell az ellátásért, ráadásul az adóhivatal figyelmét is magára vonhatja. Többen vannak azonban, akiknek biztosítási jogviszonya az OEP nyilvántartási rendszere szerint rendezetlen, noha munkáltatójuk állítólag fizeti utánuk a járulékot. Ők átmeneti biztosítottként megúszhatják a következményeket. Mit kell ehhez tenniük?
© Stiller Ákos |
2008-tól mennyit kell fizetni? |
Januártól az egészségügyi szolgáltatási járulék összege havi 4350 forint. (napi 145 Ft). E járulékfizetési kötelezettség az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megszűnését követő naptól a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony (jogosultság) első napjáig áll fenn. A járulékfizetést a lakóhely szerint illetékes APEH-nak kell befizetni. A járulékfizetést a kötelezett helyett (pl. nagykorú állásnélküli gyermek helyett a szülő) más személy, szerv is teljesítheti. A járulékfizetés átvállalásához szükséges az állami adóhatóság jóváhagyása, így ezt 15 napon belül be kell jelenteni az állami adóhatósághoz. |
Abban az esetben, ha kiderül, hogy a magánszemély alkalmazottként lenne jogosult a szolgáltatásra, a járulékfizetési kötelezettséget az APEH a munkáltató részére állapítja meg, míg egyéb esetekben – ha nem alkalmazott, hanem például egyéni vállalkozó, vagy alkalmi munkavállaló - a járulékfizetési kötelezettség a magánszemélyt terheli.
Megúszhatja a következményeket, ha okirati bizonyítással átmenetileg jogosulttá válik. Vagyis a megyei egészségbiztosítási pénztárnál hiteles okirattal bizonyítja, hogy van biztosítási jogviszonya, még ha ez nem is szerepel az OEP nyilvántartásában. Ilyen bizonyító erejű okirat lehet például a nyugdíjhatározat, a munkáltatói, illetve az iskolalátogatási igazolás is, amelynek másolatát kapja meg az APEH. Ennek birtokában az adóhivatal ellenőrzi a bejelentési és járulékfizetési kötelezettséget, de az adatokat már a bejelentésre kötelezett szervvel (munkáltatóval) egyezteti, nem az alkalmazottal.
Az APEH 2007-ben is mintegy 74 ezer biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget vizsgáló ellenőrzést folytatott le. Mint ismeretes, 2007. április 1-től jogviszony ellenőrzést végeztek a háziorvosok, a szakrendelők és a kórházak is. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az idei évben 700 ezer értesítést küldött ki a jogviszonnyal nem rendelkezők felé, valamint adategyeztetést folytatott a bejelentésre kötelezett szervekkel, intézményekkel, foglalkoztatókkal. Az év elején még több mint 1 millió ember (1,088 millió) jogviszonya volt tisztázatlan. Az ellenőrzések megkezdése óta mintegy 600 ezer ember ügye rendeződött az OEP rendszerében, majdnem 500 ezer ember esetében azonban továbbra is rendezetlen a jogviszony.