Mit kell tudni az adótúlfizetésről és a helyesbítő számláról?
Mire jó az EU-s adószám? Mit kell tudni a helyesbítő számlán szereplő teljesítési időpontról? Többes jogviszonyban működő vállalkozónak milyen befizetési és bevallási kötelezettségei vannak? A közteherjegy milyen fizetési kötelezettségekkel jár? Nyugdíjasként miként igényelheti az adótúlfizetés visszautalását? A HVG adózással foglalkozó portálja, az Adózóna olvasóinak kérdéseire az APEH válaszolt.
2007 első negyedében munkáltatóm által levont adóelőleg több mint 100 ezer forinttal meghaladta a tényleges adó összegét. Mivel nyugdíjas vagyok és áprilistól már nem lesz adóköteles jövedelmem, nem fogok nyugdíj mellett dolgozni, van-e mód arra, hogy idén kapjam vissza az adótúlfizetés összegét?
Arra van lehetősége, hogy a munkáltatójánál kérje a túlfizetés rendezését. Az adótörvények ugyanis lehetővé teszik, hogy a nyugdíjba vonuló magánszemélynek kifizetett adóelőleget a munkáltató úgy módosítsa, mintha az adóelőleget az év elejétől göngyölítve állapították volna meg.
Fontos: a nyugdíj 2007. január 1-jétől adóterhet nem viselő járandóságnak minősül. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíj a magasabb adókulcs felé tolja az Ön többi jövedelmét. Az adóterhet nem viselő járandóságok várható összegét a munkáltatónak is figyelembe kell vennie az adóelőleg számításakor, így előfordulhat, hogy a fent jelzett törvénymódosítás áll az „adóelőleg-túlfizetés” hátterében.
A helyesbítés szabályai szerint a helyesbítő számlán az eredeti teljesítési időpontnak kell szerepelnie. Bérbeadás esetén ez a fizetési határidő, azonban az eredeti fizetési határidő már általában egy múltbeli dátum, így annak alkalmazása problémás, amennyiben a vevőt többletfizetés terheli a helyesbítés nyomán. A bérleti díj esetén milyen teljesítési dátumot alkalmazzunk a helyesbítő számláknál?
Amennyiben a bérbeadásra vonatkozó számla az adóalap növekedése miatt helyesbítésre szorul, akkor az erre szolgáló bizonylat nem helyesbítő számla, hanem egy újabb (rész) számla, amelynek teljesítési időpontjaként ezen számla kifizetésének esedékességi időpontját kell szerepeltetni. Bérbeadás esetén ugyanis minden egyes részfizetés önálló teljesítésnek minősül, önálló számla kibocsátása mellett, önálló részkifizetési és ennek megfelelő teljesítési időponttal, amely ebből eredően nem lehet egy, már rég elmúlt időpontban.
További kérdések és válaszok itt.