2007. június. 12. 15:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 12. 15:15 Vállalkozás

Mikrohitelezésre 30 helyett 50 milliárd forint jut

A kidolgozás alatt lévő, visszatérítendő támogatást nyújtó Jeremie-programban az eredetileg a mikrohitelezésre szánt 30 milliárd forint keretet 50 milliárdra emelik, a portfóliógaranciára 89 milliárd forintot, a kockázati tőkealapokra 45 milliárd forintot szánnak.

Számítások szerint a mintegy 190 milliárd forintból a portfóliógarancia hatása huszonötszörös, a mikrohitelezésé nyolcszoros, a kockázati tőke kétszeres lehet, így 2.000 milliárd forint többletforrást mozgat meg 2007-2013. között. Az Új Magyarország Fejlesztési Tervnek (ÚMFT) a gazdaságfejlesztés az egyik legfontosabb eleme, a rendelkezésre álló források 15 százalékát fordítják erre a célra a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) és a regionális fejlesztési programokban - mondta Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos az ÚMFT végrehajtását felügyelő eseti bizottság ülésén.

A gazdaságfejlesztésben a kis- és középvállalkozások ösztönzésére, a kutatás-fejlesztésre, innovációra, a modern gazdasági üzleti környezet kialakítására koncentrálnak. Magyarországon is beindul még az idén az Európai Unió kezdeményezésére kialakított, a kis- és középvállalkozások fejlesztését segítő Jeremie-program. A kormánybiztos hangsúlyozta, hogy a piacra bízzák a mikorhitel és portfóliógarancia kihelyezését, pályázaton választják ki a közreműködőket. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint az uniós források felhasználásában azok az országok értek el sikereket, amelyek nem "betonba" öntötték a pénzt, hanem prioritások mentén hajtották végre a fejlesztéseiket.

A kamara elnöke szerint a fejlesztési források 25-30 százalékát kellene gazdaságfejlesztésre fordítani, amely révén tartós munkahelyteremtést, illetve gazdasági növekedést lehetne elérni. Számításuk szerint a 2004-2006. közötti első Nemzeti Fejlesztési Tervben a források 24 százaléka ment közvetlenül gazdaságfejlesztésre, ez a 2007-2013. közötti időszakban GOP-on keresztül 10 százalék, a regionális programokban lévő 15-20 százalékos gazdaságfejlesztési arány pedig 2 százalékponttal növeli a gazdaságfejlesztést. Válaszában Bajnai Gordon arra hívta fel a figyelmet, hogy az I. NFT-ben nem szerepelt a kohéziós alap, az ÚMFT-ben igen. A Jeremie-program kapcsán az ülésen jelenlévő vállalkozói érdekképviseletek, vállalkozásfejlesztési szervezetek, kamarák képviselői úgy vélekedtek, hogy a meglévő rendszerre kellene építeni, és nem új szervezetekre. Krisán László, a KA-VOSZ vezérigazgatója elmondta, hogy országszerte 250 irodát működtetnek Széchenyi Kártya igénylésre, az igénylők száma eléri a 100 ezret, a kártyával rendelkezőknek 391 milliárd forint hitelt nyújtottak.

Válaszában Bajnai Gordon elmondta, hogy szándékuk szerint olyan verseny keretében választják ki a közreműködő szervezeteket, amellyel a visszatérítenő támogatásokat igénybe vevő vállalkozások járnak jól. A programban építeni kívánnak a meglévő intézményekre, az új szervezetként holdingalapkezelőt pedig azért kellett létrehozni, mert az uniós előírás. Pelczné Gáll Ildikó, az eseti bizottság elnöke úgy vélekedett, hogy a program célkitűzésével, a kis- és középvállalkozások fejlesztésével egyetértenek, de sok a kézivezérlés a programban. Nem látszik a program hatása.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.