Egy szerencsejátkból alapított cégbirodalom kulisszatitkai
Szerencsejátékokkal alapozta meg vagyonát a leggazdagabb bolgár üzletember, akinek cégbirodalma ma már a gazdaság szinte minden területén érdekelt.
© hvg.hu |
Bár a vételárát mindkét fél üzleti titokként kezeli, egyes információk szerint Bozskov 15 millió eurónál aligha adta kevesebbért a hat éve a tulajdonában lévő futballklubot. A nyolcmillió lakosú Bulgária közvéleményét igencsak meglepte, hogy az 1 milliós szurkolótáborral büszkélkedő, harmincszoros bajnok CSKA Sofia külföldi tulajdonba kerül. A szinte intézményként kezelt klubról azt tartják, nélküle nem is lenne bajnokság Bulgáriában. Az eladás megfigyelők szerint azonban csak idő kérdése volt, a szurkolók ugyanis megorroltak Bozskovra, rendszeresen gúnydalokat énekeltek róla a mecscseken, miután tavaly áprilisban menesztette a szerb edzőt. Bozskov ugyanis azt szerette volna, ha az egykori katonacsapat nemcsak hazai bajnokságban, hanem nemzetközi szinten is jeleskedik.
A legnépszerűbb bolgár klub eladása nem javított Bozskov renoméján, akit amúgy is kétes üzletembernek tartanak. Annál is inkább, mert gazdagságát a szerencsejátéküzlettel alapozta meg. Ma már kiterjedt hálózata van kaszinókból - nemrég egy albán vállalkozóval közösen Montenegróban nyitott egyet -, fogadóirodákból. A lottóüzlet is megnyílt előtte: december utolsó napjaiban a szófiai parlament alsóháza törvényt fogadott el a lottózás állami monopóliumának eltörléséről. A Chance Tv kereskedelmi csatornán már fut is Bozskov új lottójátéka, az Eurochance, amelynek számait tízpercenként húzzák, és azzal kecsegtet, hogy mindössze 1 levás befektetéssel 1 milliós nyereményre lehet szert tenni.
Aligha van a gazdaságnak olyan területe, ahol Bozskov ne próbálkozott volna. Az általa létrehozott Nove Holding ma már kiterjedt konglomerátum: van építőipari cége, hajóépítő vállalata, egy sor vámmentes üzlete, pénzváltó hálózata, szállodái, de érdekelt a szoftverfejlesztésben és az interneteshonlap-tervezésben is. A negyvenes éveiben járó Bozskov cége az elsők között rendelt a kanadai Bombardier cég legújabb fejlesztésű repülőgépéből, ráadásul nem is egyet. A régiségek megszállottja, gyűjteményét a szófiai Régészeti Múzeum is bemutatta. Vagyonát tekintve azonban még van hová fejlődnie: a vezető lengyel politikai hetilap, a Wprost kelet-európai milliárdosokról összeállított százas listáján - amelyen egyébként magyar név nem szerepel - 500 millió euróra becsült vagyonával egyelőre csak az 57.