2007. január. 24. 14:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 24. 14:21 Vállalkozás

Újabb kezdeményezés a társadalmi felelősségvállalásárt

Új programot indított az ENSZ a vállalati társadalmi felelősségvállalás előmozdítása érdekében. A nyolc országban induló projekt elsődleges célja, hogy a régi uniós tagországok átadják CSR-rel kapcsolatos tapasztalataikat az újonnan csatlakozottaknak.

A program működtetői
A programot Magyarországon a budapesti UNDP iroda valósítja meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Levegő Munkacsoport, a KÖVET-INEM Magyarország és a Tudatos Vásárlók Egyesülete közreműködésével.  A projekt időtartama 18 hónap. Teljes költségvetése 775 636 Euró, ebből az Európai Bizottság hozzájárulása 620 199 Euró a UNDP-é 155 437 Euró.  
Az ENSZ Fejlesztési Programja (United Nations Development Programme - UNDP) elindította a vállalatok társadalmi feleősségvállalása területén (Corporate Social Responsibility - CSR) az első regionális projektjét, az Európai Bizottság támogatott, hozzá kíván járulni az Unió régi és új tagállamai, valamint a tagjelölt országok összetartozásához. A 2007-es év eleje egyszersmind egy olyan új projekt kezdetét is jelenti, amely regionális méretben első a maga nemében.

Az a célja, hogy a vállatok társadalmi felelősségvállalásában nyert tapasztalatok rövid időn belül eljussanak az Európai Unió új tagállamaiba és tagjelölt országaiba: Bulgáriába, Lengyelországba, Litvániába, Magyarországra, Szlovákiába, Horvátországba, Macedóniába és Törökországba. A projektbe spanyol, brit és német cégek is bekapcsolódnak azzal, hogy átadják a CSR-ben nyert ismereteiket, tapasztalataikat, az úgynevezett “legjobb gyakorlatot”. A program a hazai és a külföldi tulajdonban lévő vállatoknak szól, de megszólítja a kereskedelmi és szakmai szervezeteket, a nemzeti kormányokat, az önkormányzatokat, a szakszervezeteket, az akadémiai intézményeket, a nem-kormányzati szervezeteket (NGO), a médiát is. A programot a helyi UNDP irodák valósítják meg, együttműködve a nemzeti és regionális partnerekkel. 

“A projekt fő célja az, hogy az Unió új régiójában felgyorsuljon a CSR gyakorlatának alkalmazása, ami az Uniós harmonizációnak, a versenyképesség növelésének és a társadalmi összetartozásnak egy eszköze. Ez a cél a CSR tevékenységek és résztvevők átfogó feltérképezésével lesz elérhető, valamint azzal, hogy meghatározzuk a kapacitáshiányokat és azokat a területeket, amelyek támogatásra szorulnak a tapasztalatcsere, a “jó gyakorlat” és a tudatosság javítása terén – a vállalati szférában és kormányszinten egyaránt” - mondta Dr. Kiss Krisztina, a UNDP magyarországi képviselője. 

A vállalatok társadalmi felelősségvállalásának definíciójával kapcsolatban széleskörű az egyetértés Európában. Ez egy olyan koncepció, amelyben a  vállalatok a cég üzleti tevékenységébe és partneri kapcsolataikba önként beillesztik a társadalmi és környezeti szempontokat. Az Európai Bizottság  is támogatja a projektet, mert az több új tagállamban ráirányítja a figyelmet a CSR-rel kapcsolatos tájékoztatásra, ismeretszerzésre. Segíti a tapasztalatok, a “jó gyakorlatok” átadását, ami egyúttal a UNDP célja is.

A projekt három részből áll:

1) Helyzetelemzés a projekt országaiban. Az alaptanulmány minden egyes résztvevő állam valamennyi érdekeltje körében azonosítja a résztvevőket, felméri elkötelezettségüket a CSR támogatásában, megállapítja a vállalati részvétel mértékét. Összegyűjti a “jó gyakorlatok” példáit, eszközeit és ajánlásait. 2007 közepén  regionális konferencián mutatják be az európai jelentést, amelyet az egyes országokban nemzeti és helyi szinteken vitatnak majd meg.
 
2) Az érdekeltek párbeszédének előmozdítása  a tudatosság és tájékozottság növelése, a jó gyakorlatok cseréje, a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának fejlesztése érdekében. A projekt támogatja a résztvevők közötti párbeszédet, serkenti  közös CSR tevékenységeiket. Teret ad a résztvevők széles rétegeinek a vélemény- és tapasztalatcserére. Elősegíti a kölcsönös tájékoztatást és annak esetleges  gazdasági ösztönzését, hogy a vállalatok bekapcsolódjanak a CSR-be. Kerekasztal-beszélgetéseket, cserelátogatásokat és szakértői munkacsoportokat szervez.

3) A nemzeti és helyi kapacitások kiépitése a CSR előmozdítása és megvalósitása érdekében. Ennek célja az, hogy az érdekeltek megismerkedjenek a CSR konkrét megvalósításának eszközeivel és azzal, miként lehet ezeket felhasználni különleges körülmények között, a konkrét CSR gyakorlat és esettanulmányok alkalmazásával. 

hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.