Nincs szükség TAJ-számra a munkaügyi adatbázishoz
Két módosító javaslatot terjesztett be az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottsága, közülük a kormány képviselője csak az egyiket támogatta. Eszerint a jövőben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium és az OMMF is hozzáférhet az adóhatósághoz kerülő munkaügyi adatbázishoz. Nem
Mindkét javaslat az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázisra vonatkozik. Az első javaslatban a bizottság azt szeretné elérni, hogy bár az eddig önálló munkaügyi adatbázis a jövő év január 1-jétől az adóhatósághoz kerül, munkaügyi használhatóságát ezzel ne rontsák.
Az adatbázisnak tartalmaznia kell nemcsak a foglalkoztatott személy adatait, állampolgárságát, azonosító jelét, biztosítási jogviszonyának kezdetét, megszűnését, a biztosítás szüneteltetésének időtartamát, a heti munkaidőt, a
FEOR-számot, hanem a TAJ-számot, a munkakört, a munkakör betöltéséhez, illetőleg a tevékenység gyakorlásához szükséges iskolai végzettséget, szakképzettséget, személyi alapbért is.
Mivel július 1-jétől a szakképzetteknél kötelező az országos minimálbérnél
magasabb bérminimum, ennek ellenőrzéséhez is lényegesek ezek az adatok ugyanúgy, mint a munkaerőpiaci folyamatok elemzéséhez.
Szikszainé Bérces Anna, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője, szerint az adóhatósági rendszerben nincs szükség a szakképzés nyilvántartására, ezért nem támogatják a bizottság módosító javaslatát. A bizottsági módosító indítvány beterjesztését a testület kormánypárti többsége támogatta, az ellenzéki képviselők viszont nemmel szavaztak.
A másik bizottsági javaslat - amelyet a kormány támogat - szintén az adatbázisra vonatkozik. Ebben a bizottság azt kezdeményezi, hogy az adóhatósághoz kerülő adatbázishoz a munkaerőpiaci folyamatok elemzése céljából férhessen hozzá a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, valamint a munkaügyi ellenőrzés céljából az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF). Az OMMF esetében az ellenőrzési feladatokhoz az elektronikus, közvetlen hozzáférés szükséges.
A bizottsági módosító javaslatot a kormánypárti többség támogatta, az ellenzékiek ugyancsak nemmel szavaztak. Az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat egyik képviselői módosító indítványát az ellenzéki képviselők valamennyien, a kormánypárti képviselők egy kivétellel
elutasították. A Török Zsolt (MSZP) és képviselőtársai által beadott javaslatot egyedül Vojnik Mária (MSZP) támogatta, a többi kormánypárti képviselő és a kormány képviselője elutasította.
A javaslat az adómentes természetbeni juttatásoknál a szociálisan rászorulóknak nyújtott üdülési csekknél a belföldi üdülést nevesítené, illetőleg azt, hogy a csekk igénybe vehető legyen rekreációra, egészségmegőrzésre, turisztikai, szálláshelyi, s az ehhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásra. Vojnik Mária hangsúlyozta, hogy a szociálisan rászorulók támogatásához fontos lenne ez a módosítás.