2006. június. 13. 12:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 13. 11:29 Vállalkozás

Elbirtokolhatják a cégek az állami tulajdonú ingatlanokat?

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) tárgyalni akar az állami tulajdonú ingatlanok elbirtoklásának megakadályozása érdekében. A részvénytársaság jelenleg 2500 körébe tartozó ingatlannál vizsgálja, hogy jogszerűen elbirtokolhatják - e tőle az azt 15 éve használó vállalkozások.

Oravecz Péter, az ÁPV kommunikációs igazgatója magyarázatként hozzáfűzte, hogy az idén június 10-én járt le az a 15 éves időszak, amely után az állami tulajdonú ingatlan annak a vállalkozásnak, intézménynek a birtokába kerülhet, amelyik az elmúlt 15 évben bizonyíthatóan saját maga hasznára vette igénybe azt. Az ÁPV Zrt. megvizsgálta a körébe tartozó 2.500 ingatlant, és most azt tisztázza majd a jelenlegi használókkal, hogy jogszerűen elbirtokolhatják-e.
   
A rendszerváltozás után az Alkotmánybíróság kimondta az állami és a magántulajdon egyenjogúságát, aminek következtében az állami tulajdonban lévő ingatlanok is elbirtokolhatók. A mostani eljárás az első lépcsője annak a folyamatnak, amelyben az ingatlanok tulajdonjogát tisztázzák - magyarázta Oravecz Péter.

Hozzátette, hogy a privatizációs szervezet megítélése szerint ez valamennyi piaci szereplő érdeke. Az ÁPV Zrt.  írásban kereste meg a rendezetlen tulajdonú ingatlanok használóit a vitás helyzet tisztázására. 

A tárgyalásokon arra törekszik a privatizációs szervezet, hogy valamennyi érintett fél számára feloldja az ingatlanok valós és az ingatlan-nyilvántartásban szereplő helyzete között mutatkozó ellentétet. Az ÁPV Zrt. kényszerintézkedést nem tervez, de kéri az érintettek együttműködését és türelmét a rendezéshez szükséges eljárások időigénye miatt.
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.