2006. február. 21. 17:59 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 21. 17:55 Vállalkozás

Építőipar: milliárdokat lopnak el a költségvetésből

Az építőipari feketemunka elleni küzdelem, a megelőzés, és a visszaszorítás volt a témája Európai Építőipari és Famunkások Szakszervezeteinek Szövetsége (EFBWW) által szervezett konferenciának. Az elhangzott javaslatok között szerepeltek az elrettentő szankciók, s a munkahelyek folyamatos ellenőrzése.

A hétvégén véget ért építőipari konferencián negyven vezető építőipari szakszervezeti tisztségviselő vett részt, akik megállapították, hogy figyelemfelkeltő kampányok, hatásos ellenőrzési technikák, a munkahelyek folyamatos ellenőrzése, a munkaügyi ellenőrök és a különböző minisztériumok közti koordináció és elrettentő szankciók alkalmazása szükséges az építőipari feketemunka visszaszorítására.

Európában az építőipar a vezető ipari foglalkoztató, a teljes európai foglalkoztatás 7,5 százalékát, az iparnak pedig 28,1 százalékát képviseli. A be nem jelentett és az illegális foglalkoztatás a dolgozók kizsákmányolását okozza, tisztességtelen versenyt eredményez a cégek között és emiatt bejelentett munkások veszítik el állásaikat. Ráadásul az illegális foglalkoztatással sok milliárd eurót lopnak el a nemzeti költségvetésekből.

Az európai szakszervezetek megegyeztek abban, hogy a problémát közösen kell kezelni a munkáltatói érdekképviseletekkel. Az EFBWW elítéli a kényszervállalkozók jelenlétet az építőiparban. Az összes tagállamot és az Európai Bizottságot is arra sürgeti, hogy akadályozzák meg az egyéni vállalkozói státusz efféle "legális" kihasználását.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.