A Jobbik hatályba léptetné a kkv-kat segítő törvényt
A Jobbik módosító indítványt nyújtott be, hogy az eredeti terveknek megfelelően január elsején lépjen életbe az a törvény, amely szerint a szakhatóságok az ellenőrzés során első alkalommal még nem bírságolják meg a kis- és középvállalkozásokat - mondta keddi, Hegedűs Lorántnéval közösen tartott, parlamenti sajtótájékoztatóján Kepli Lajos.
A képviselők emlékeztetettek arra, hogy a módosítást kormánypárti javaslatra, a nyáron fogadta el az Országgyűlés. Hozzátette, azt is örvendetesnek tartották, hogy a bírságokból befolyt összegeket a szakhatóságok nem használhatták volna fel saját működési költségeikre.
Kepli Lajos szerint a költségvetés végrehajtásáról szóló, 111 oldalas "salátatörvény" egyik oldalának alján viszont szerepel egy olyan bekezdés, amely alapján az említett jogszabályt nem helyezik hatályba január elsején. A képviselő felháborítónak nevezte az esetet, szerinte a módosítást nyáron kampánycélokkal fogadták el.
Hegedűs Lorántné arról beszélt, hogy a Jobbik felülvizsgáltatná a közművek privatizációs szerződéseit. Hozzátette, ha úgy látják, hogy a tulajdonosok nem teljesítik a vállalásaikat, akkor akár helyi népszavazások útján is vissza kellene venni tőlük a cégeket.
Véleményük szerint a közmű-privatizáció megbukott és miközben a szolgáltatási díjak a "csillagos égbe" emelkednek, a beruházók "zsákban viszik ki" külföldre a pénzt. A képviselő ennek ikonikus példáiként említette a Fővárosi Csatornázási Műveket, illetve a Fővárosi Vízműveket. Hozzátette, hogy ezek a privatizációs szerződések titkosak, pedig idén tavasz óta jogerős bíróság ítélet kötelezné a fővárosi önkormányzatot a nyilvánosságra hozatalukra. A politikus felszólította Tarlós István főpolgármestert, hogy tegyen eleget ennek az ítéletnek.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.