A hatalom felé igyekvő totalitárius mozgalom propagandájának célja a tömegek megnyerése, és ez az út a tények sárba tiprásán keresztül vezet – mutat rá a filozófus-történész Hannah Arendt 1951-es főművében.
“Mielőtt a tömegvezérek magukhoz ragadják a hatalmat, hogy a valóságot hazugságaikhoz igazíthassák, propagandájukat a tények mint olyanok mélységes megvetése jellemzi, hiszen szerintük a tények teljes egészében annak az embernek a képességeitől függnek, aki kitalálja őket”
- idézi az álhírekkel és tényellenőrzéssel foglalkozó Urbanlegends.hu Hannah Arendt 1951-es főművét, A totalitarizmus gyökereit, amelyben a neves filozófus-történész a 20. század két nagy totalitárius rendszerét – az 1930 utáni bolsevik és az 1938 utáni nemzetiszocialista diktatúrát – mutatja be. Az Urbanlegends.hu cikke e grandiózus munkából főként a tények megtagadásának gyakorlatáról, valamint a propaganda szerepéről szóló részeket idézi.
Arendt szerint a totalitárius propaganda azt használta ki, hogy az ember nem tudja elviselni a világ véletlenszerűségeit és érthetetlenségeit, és többre becsüli a következetességet a bizonytalannál:
“Ha a tömegeknek azon alternatíva között kell választaniuk, hogy vagy szembenéznek az anarchia elhatalmasodásával és a pusztulás teljes esetlegességével, vagy meghajolnak valamely ideológia merev, képtelenül fiktív következetessége előtt, akkor valószínűleg minden esetben az utóbbit fogják választani – nem azért, mert buták vagy gonoszak volnának, hanem azért, mert az általános katasztrófában ez a menekülés legalább némi kis önbecsülést nyújt nekik”.
Nem járt jól ebben a tényellenes háborúban a szellemi élet egyetlen területe sem, érdekes módon még azok sem, amelyek esetenként a totalitárius ideológia forrásaként szolgáltak:
“Felettébb változatos konstrukciók születtek abból a célból, hogy a hivatalos történelmet mint valami viccet járassák le, s hogy kimutassák: a történelemben titkos befolyások érvényesülnek, a látható, nyomon követhető, ismert történelem csupán homlokzat, amelyet szándékosan emeltek azért, hogy becsapják a népet”
- idézi az oldal a történész gondolatait. További idézetekért és részletekért kattinson az Urbanlegends.hu cikkére!
A sajtó ugyanolyan domináns helyet foglal el a modern társadalomban, mint egykoron a vallás, mégsem vagyunk tisztában életünkre gyakorolt hatásaival. Egy kortárs filozófus, Alain de Botton A hírek című könyve tökéletes használati útmutató lehet a média által bekebelezett világunkhoz. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.