2013. október. 15. 08:28 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 15. 13:04 Karrier

Andor Lászlóék helyre tették a brit bevándorlóellenes politikusokat

Nagy-Britannia igen jól jár az EU-társállamokból érkező munkavállalók beáramlásával – mondta hétfő este a BBC-nek Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős uniós biztos szóvivője.

Jonathan Todd a kérdésről hétfőn közzétett európai bizottsági tanulmányt és a jelentésről kibontakozó brit belpolitikai vitát kommentálva kijelentette a brit közszolgálati televíziónak, hogy a betelepülő EU-polgárok "hatalmas többsége" dolgozni megy Nagy-Britanniába, és többet fizet be adó és társadalombiztosítás formájában a brit jóléti juttatások költségvetésébe, mint amennyit abból igénybe vesz. "Minél több az EU-bevándorló, annál jobban jár a brit szociális ellátórendszer, mivel ezek a munkavállalók a brit jóléti költségvetés nettó befizetői" – fogalmazott az EU-biztos szóvivője. 

Jonathan Todd a BBC-műsorban elmondta, hogy a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-polgárok körében sokkal alacsonyabb az inaktívak aránya, mint a brit lakosságon belül. Todd adatai szerint az uniós társállamokból érkező betelepülők 30 százaléka tekinthető gazdaságilag nem aktívnak, miközben a brit állampolgárok 43 százaléka tartozik ebbe a kategóriába. 

A kormányzó brit Konzervatív Párt vezető politikusai részéről az utóbbi hónapokban többször is elhangzott az az igény, hogy az EU-országokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni a "szociális turizmus" terjedése miatt. 

Andor László szóvivője azonban a hétfői BBC-interjúban kijelentette: az Európai Bizottság több mint három éve kéri a brit kormánytól a számszerű bizonyítékokat arra a hivatalos brit álláspontra, hogy a betelepülő külföldi EU-polgárok "szociális turistaként" – vagyis a jóléti ellátások igénybevétele végett – érkeznek Nagy-Britanniába, ám London eddig nem tudta felmutatni e bizonyítékokat.  

Ha előkerülnek bizonyítékok arra, hogy az EU-bevándorlók módszeresen és széles körűen visszaélnek a brit szociális ellátó hálózat kínálta szolgáltatásokkal, akkor Brüsszel kész megvizsgálni, hogy a szabályok módosításra szorulnak-e. Ma is vannak azonban már biztosítékok az EU-jogszabályokban a jóléti turizmus kialakulásának elkerülésére – mondta a bizottsági szóvivő. 

Todd szerint például az uniós szabályok már most sem teszik lehetővé, hogy azok a külföldi EU-polgárok, akik nem dolgoznak és saját anyagi forrásaikból nem tudják fenntartani magukat, három hónapnál tovább Nagy-Britanniában maradjanak. A szóvivő ezzel válaszolt arra a műsorvezetői kérdésre, hogy miért kifogásolja a brüsszeli bizottság azt a brit kormányzati tervet, amelynek alapján a külföldi EU-polgároknak életvitelszerű, 6-9 havi nagy-britanniai tartózkodást kellene igazolniuk ahhoz, hogy igénybe vehessék a szociális juttatásokat. Jonathan Todd megerősítette, hogy az EU jogi eljárást készít elő Nagy-Britannia ellen, mert úgy ítéli meg, hogy a brit kormány nem alkalmazza az általa is elfogadott EU-szabályokat, és méltánytalanul foszt meg szociális juttatásoktól olyan uniós munkavállalókat, akik hosszú ideje dolgoznak az országban. 

Több – az EU-val és az uniós bevándorlással szemben jórészt szkeptikus alapállású – brit lap már előzetesen kiemelte az Andor László megbízásából összeállított, hétfőn közzétett 291 oldalas bizottsági jelentésből azt a részt, amely szerint Nagy-Britanniában több mint 600 ezer – Glasgow lakosságának megfelelő számú – "nem aktív" külföldi EU-állampolgár él. Az Európai Bizottság azonban hétfőn közölte, hogy ez a szám tartalmazza az uniós társállamokból érkező munkavállalók házastársait és iskoláskorú gyermekeit is.