2013. április. 23. 16:20 Bakos Dalma Utolsó frissítés: 2013. április. 23. 16:58 Karrier

Nem ugrik egyből a külföldön dolgozók személyije

Igaz, hogy március elseje óta már nem tudja bejelenteni a magyar állampolgár a rövid, pár hónapos munkavállalás miatt az ideiglenes külföldi tartózkodást, de ettől függetlenül még nem vonják be a lakcímkártyáját és a személyi igazolványát, mint ahogy azt a hét elején írta egy megyei hírlap.

Hétfőn a sonline.hu írt arról egy olvasói levél alapján, hogy aki néhány hónapra, akár csak szezonális munkát is vállalva megy külföldre, már nem tudja bejelenteni idehaza, hogy „ideiglenesen tartózkodik külföldön”. Ez a lehetőség ugyanis – áll a cikkben – megszűnt, így csak az maradt, hogy mint  „külföldön letelepedettet” veszik nyilvántartásba. Az viszont rémhír, hogy emiatt a külföldön munkát vállaló magyar állampolgároknak bevonnák a személyi igazolványát és a lakcímkártyáját.

Nincs bejelentési kötelezettség

Az idénymunka vagy külföldi tanulás esetén nincs semmiféle bejelentési kötelezettsége a magyaroknak – reagált megkeresésünkre a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH). Ilyet csupán akkor kell tenni, ha valaki a külföldön történő letelepedés szándékával hagyja el az országot, vagy külföldi tartózkodása alatt jut ilyen elhatározásra. A személyi igazolvány leadását ilyenkor az indokolja, hogy annak az érvényessége megszűnik, tehát az a továbbiakban hivatalos okmányként nem lesz használható.

A KEKKH hozzátette nyilatkozatában, hogy az ilyen jellegű bejelentés nem végérvényes és visszafordíthatatlan, hiszen a külföldön letelepedett magyaroknak továbbra is lehetőségük van arra, hogy hazatérési szándékukat az illetékes hatóságnál bejelentsék. 

A D.A.S. Jogszerviz is cáfol

Az eredeti cikk megjelenése után megkerestük a D.A.S. Jogszervizt is, amelyre az olvasói levélben hivatkozott a lap. Bezzegh Edina jogász elmondta: a jogszabály-módosítás nem határoz meg új kötelezettséget azoknak, akik csak ideiglenesen kívánnak külföldön tartózkodni, hanem – pont ellenkezőleg – egy eddig meglévőt szüntet meg. 2013. március 1. előtt ugyanis azoknak, akik ideiglenesen, de 3 hónapnál hosszabb időre külföldre költöztek, kötelezően be kellett jelenteniük ezt az illetékes okmányirodánál. A jogszabály-módosítás következtében ez a bejelentési kötelezettség szűnt meg.

Bezzegh Edina hozzátette: a bejelentési kötelezettség eltörlése a rémhírekkel ellentétben valójában kedvez a külföldön ideiglenesen tartózkodó állampolgároknak. És természetesen azok, akik csak ideiglenesen tartózkodnak külföldön, a személyi igazolványukat is megtarthatják.

Más a helyzet akkor, ha valaki a végleges külföldi letelepedés mellett dönt. Ebben az esetben a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény rendelkezése alapján a „…polgárnak azt a tényt, hogy Magyarország területét a külföldi letelepedés szándékával elhagyja, bármely járási hivatalnál vagy a konzuli tisztviselőnél” be kell jelentenie. A jogszabály határidőt nem szab meg a bejelentésre, illetve a külföldön tartózkodás időtartamát sem tekinti irányadónak annak eldöntésekor, hogy az vajon véglegesnek minősül-e. Ez azt jelenti, hogy akár hosszú évekig, évtizedekig is lehet ideiglenesen is külföldön tartózkodni. A végleges kitelepedés tehát nem az időtartamtól függ, hanem az érintett személy elhatározásától.

A végleges külföldi letelepedéskor a személyi igazolványt és a lakcímkártyát már valóban le kell adni, utána az állampolgár útlevéllel tudja magát igazolni.

Ahova viszont be kell jelenteni a külföldi munkavállalást

Hoffmann Gábor, az EU-Jobs Kft. munkajogi és HR-tanácsadója elmondta, hogy a kötelező társadalombiztosítás alapján mindenki után meg kell fizetni a tb-t. Ha az illető alkalmazott, akkor a munkáltató fizeti a járulékot, ha pedig nem (és álláskeresési támogatásra, segélyre sem jogosult), akkor ő saját maga.

Külföldi munkavállalás esetén ez azt jelenti, hogy ha a kiutazó az OEP-nél nem jelenti be azt, hogy külföldön létesít biztosítási jogviszonyt (vállal munkát), akkor erre az időre az adóhatóság követelni fogja tőle a havi 6600 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot.

A külföldön munkát vállalónak mindezek mellett személyi jövedelemadó-bevallást is kell a továbbiakban kitöltenie (még abban az esetben is, ha Magyarországon adóköteles jövedelmet nem szerzett, és külföldi munkája után ott adózik) egészen addig, amíg rendelkezik magyar állampolgársággal. Ha állampolgárságot szerez egy másik országban is, akkor addig, amíg rendelkezik Magyarországon érvényes, bejelentett állandó vagy ideiglenes lakcímmel.