Nemzetközi segítséget kérnek az új Mt. módosítása miatt
Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO) főigazgatója, Guy Ryder arra kérte a magyar szakszervezeti konföderációs elnököket, hogy fogalmazzák meg ismét, most már a gyakorlati tapasztalatok ismeretében is a munka törvénykönyvével kapcsolatos kifogásaikat - közölte az MTI-vel az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége.
A főigazgató ígéretet tett, hogy a beadványokat okvetlenül megvizsgálják, különféle nemzetközi fórumokon is megtárgyalják, és megteszik a szükséges lépéseket. A közlemény szerint a főigazgató kiemelte az ILO felelősségét is a tripartizmus működésének betartatásában, és leszögezte: bármilyen válság legyen is, semmilyen intézkedés nem sértheti a párbeszédet, a szakszervezeti jogokat. Guy Ryder megerősítette, hogy az ILO természetes szövetségese a szakszervezeteknek.
A közlemény szerint a konföderációk vezetői "a szabályozás visszásságairól, a magyar munkavállalók kiszolgáltatottságáról és a hazai érdekegyeztetés totális szétveréséről" egy pénteki budapesti fórumon tájékoztatták a főigazgatót.
Azért kellett a nemzetközi szervezet vezetője előtt feltárni a problémákat, mert az ILO-nak a tripartizmus, a háromoldalú párbeszéd kiemelten fontos - példa erre a 2011-ben a gyógyszeriparban létrehozott nemzetközi tripartit tanács -, a magyar kormány viszont éppen az érdekegyeztetési rendszert verte szét elsőként - idézi a közlemény Székely Tamást, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elnökét.
"A szakszervezetek képviselői külön felhívták az ILO elnökének a figyelmét a kormányzat nemzetközi direktívákkal ellentétes, hátrányos megkülönböztetést folytató gyakorlatára, s felidézték a rendvédelem területén 2012-ben bevezetett szakszervezet ellenes szabályozását, amely miatt különféle nemzetközi fórumokon már korábban is eljárást is kezdeményeztek" - áll a közleményben.