Sztrájkoló tanárok miatt maradt el a tanítás Horvátországban
Több tízezer pedagógus sztrájkolt csütörtökön Horvátországban a kollektív alapszerződés felmondása és a bérpótlékok tervezett megvonása miatt. Az egynapos figyelmeztető sztrájkhoz csatlakoztak a nővérek, az egyetemi tanárok és a tudományos intézetek munkatársai is.
Az alap- és középfokú oktatási intézmények jelentős többségében nem volt tanítás, miután az érdekvédelmi szervezetek és a kormány több hónapja tartó tárgyalások ellenére sem tudott megegyezni a közalkalmazottakra vonatkozó kollektív szerződésről. A tiltakozást szervező szakszervezetek vezetői péntekre ígértek pontos adatokat arról, hányan vettek részt a sztrájkban.
A kórházi nővérek részlegesen felvették a munkát, de kitűzővel, plakátokkal jelezték, hogy egyetértenek a tiltakozással. Egy egészségügyi szakszervezeti aktivista azt nyilatkozta a helyi sajtónak, hogy a sztrájkolók közül sokakat elbocsátással fenyegettek meg a munkahelyükön.
A horvát oktatási miniszter és az egészségügyi tárca vezetője elmondták: tiszteletben tartják a szakszervezetek sztrájkhoz való jogát, ugyanakkor szerintük szükségtelen a munkabeszüntetés, miközben még folynak a tárgyalások a kollektív szerződésről.
A kormány és a közalkalmazotti szakszervezetek májusban kezdtek tárgyalni a tervezett megszorításokról, amelyek értelmében a válság miatt megvonnák a dolgozóktól a béren kívüli juttatások egy részét. A kormánynak többszöri nekifutásra sikerült megállapodnia az érintett szakszervezetek egy részével, de négy érdekképviselet nem volt hajlandó aláírni a dokumentumot, mert szerintük az nem szavatolja, hogy a gazdasági helyzet stabilizálásával a dolgozók visszakapják a megvont jogokat.
A kormány végül szeptember 19-én, háromhavi felmondási idővel bejelentette a szerződés felbontását. Ezután október 11-én Zágrábban több ezer pedagógus és nővér vonult az utcára tüntetni.